Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Na putu do Potočara

Građani Sarajeva odali počast i ispratili 33 žrtve genocida

ispraCAJ SARAJEVO SREBRENICA

Kao i svake godine, građani su stavljali cvijeće na kamion koji prevozi tabute sa posmrtim ostacima, te u tišini, uz molitvu i poneki jecaj ispratili kolonu

Građani Sarajeva ispratili su kolonu sa posmrtnim ostacima 33 žrtve ubijene tokom genocida u julu 1995. godine na području Srebrenice, koja je jutros iz Visokog krenula put Potočara gdje će 11. jula biti obavljena kolektivna dženaza i ukop.

Kolona se na putu do Potočara kratko zaustavila u Ilijašu i Vogošći, a potom je stigla i u Sarajevo, gdje su ispred zgrade Predsjedništva BiH, porodice zrtava, građani, predstavnici vlasti, pojedini ambasadori i mnogi drugi odali počast ubijenim žrtvama.

Ove godine ispraćaju je prisustvovao i predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan sa suprugom Emine, koji boravi u dvodnevnoj posjeti BiH. Bili su prisutni i članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, Željko Komšić, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, visoki predstavnik Valentin Inzko, američki ambasador Eric Nelson, gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka te drugi zvaničnici.

Kao i svake godine, građani su stavljali cvijeće na kamion koji prevozi tabute sa posmrtim ostacima, te u tišini, uz molitvu i poneki jecaj ispratili kolonu, koja se kratko zaustavila i ispred Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva, na Markalama i onda preko Baščaršije nastavila put ka Potočara, gdje bi trebala stići u poslijepodnevnim satima.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana u Potočarima ove godine je Osman Cvrk rođen 1979. godine. U vrijeme kada je ubijen bio je maloljetan, imao je svega 16 godina.

Najstarija žrtva je Šaha Cvrk. Ona je imala 82 godine kada je ubijena i ujedno je i jedina žena koja će u Potočarima biti ukopana ove godine.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je smiraj pronašlo 6.610 žrtava genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana.