JP Deponija d.o.o. Mostar: Javnost se svjesno dovodi u zabludu

Tvrdnje da uprava JP Deponije d.o.o. Mostar ili njeni uposlenici imaju bilo kakav interes za izazivanje požara potpuno su besmislene i nelogične

Redakcija
3 min čitanja

Protekle noći izbio je požar na odlagalištu komunalnog otpada na Uborku kod Mostara.

Operativni centar Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) izvijesti je da su mostarski vatrogasci tokom protekle noći na Uborku intervenirali dva puta, u 23.25 i 1.55 sati.

Građanska inicijativa „Jer nas se tiče“ smatra kako se radi o namjerno izazvanim požarima.

„Uprava i uposlenici deponije vrše u kontinuitetu podmetanje požara kako bi dio smeća izgorio i tako se otvorio novi prostor za odlaganje. Štete koje se nanose po okolinu i zdravlje stanovnika Mostara su nesagledive“, stoji u Facebook objavi inicijative „Jer nas se tiče“.

JP Deponije Mostar: Navedene tvrdnje apsolutno neistinite

Iz JP Deponija d.o.o. Mostar demantuju ove tvrdnje nevladine organizacije:

“Povodom objava pojedinih medija u kojima su prenesene ozbiljne i ničim dokazane optužbe, da uposlenici  JP Deponija d.o.o. Mostar navodno podmeću požare, dužni smo reagovati zbog tačnog informisanja javnosti i zaštite ugleda preduzeća i naših zaposlenika. 

Prije svega, ističemo da su navedene tvrdnje apsolutno neistinite, neodgovorne i bez ijednog dokaza. Posebno zabrinjava činjenica da su pojedini mediji prenijeli ovakve optužbe bez elementarne provjere informacija i bez traženja stava druge strane. Svaki ozbiljan i profesionalan medij dužan je prije objave provjeriti informacije koje prenosi, naročito kada se radi o optužbama za navodna krivična djela. 

Također, javnost se svjesno dovodi u zabludu jer se prostor na kojem je izbio požar nalazi u nadležnosti JP Komunalno d.o.o. Mostar, odnosno radi se o deponiji krutog otpada. Na tom prostoru se uopšte ne odlaže miješani komunalni otpad čije deponovanje vrši JP Deponija d.o.o. Mostar, što jasno pokazuje da se neistinitim navodima pokušava stvoriti pogrešna slika u javnosti. 

Tvrdnje da uprava JP Deponije d.o.o. Mostar ili njeni uposlenici imaju bilo kakav interes za izazivanje požara potpuno su besmislene i nelogične. Takvo informisanje javnosti stvara isključivo štetu JP Deponija d.o.o. Mostar, odnosno, dovodi do narušavanja ugleda njene uprave i zaposlenika. 

Pozivamo medije koji su prenijeli ove tvrdnje da profesionalno i odgovorno izvještavaju javnost, te da objave i ovaj demanti, kako bi građani bili upoznati sa činjenicama, a ne sa neprovjerenim optužbama i insinuacijama”, stoji u demantu JP Deponija d.o.o. Mostar .

Podijeli ovaj članak