Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Konačna odluka o izručenju Delimustafića za sedmicu ili dvije

delimustafic-fmup3

Predsjednik Županijskog suda u Karlovcu Ivan Perković rekao je u utorak da je u ekstradicijskom postupku bh. državljanina Alije Delimustafića, bivšeg ministra unutarnjih poslova, sud donio sva potrebna rješenja te da je spis poslan hrvatskom ministru pravosuđa Anti Šprlji na odlučivanje.

Hina podsjeća kako po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima RH, ministar donosi konačnu odluku o izručenju.

“Nama će doći samo obavijest o izručenju, odnosno hoće li je uopće biti, a bude li, kada i gdje će se obaviti, nakon što budu Hrvatska i BiH dogovoriti detalje. Mi smo utvrdili da uvjeti za izručenje postoje, a prema pravnoj praksi ministar u pravilu odluke suda prihvaća i donosi odluku o izručenju. Budući da je Delimustafić pristao na izručenje po skraćenom postupku ja očekujem odluku ministra u roku od sedmicu ili dvije, ovisno o dogovoru sa zemljom koja je izručenje tražila”, rekao je Perković Hini.

BiH je putem Interpola tražila izručenje, a potjernica sadrži i tekst “da se ta potjernica ima smatrati i zamolbom za izručenje”, a pošto je Delimustafić pristao 22. decembra “na predaju državi moliteljici po pojednostavljenom postupku izručenja” mi nismo tražili daljnju dodatnu dokumentaciju te sve može ići brzo, pojasnio je Perković.

Delimustafić, bivši ministar unutarnjih poslova Republike BiH, koji je 21. decembra uhapšen u autobusu u Karlovcu, nalazi se u karlovačkom zatvoru, a prema riječima advokata Hasana Karajića ne prigovara postupku izručenja.

“Delimustafić nema primjedaba ni na postupak na Županijskom sudu niti na ophođenje u zatvoru, ali moram reći da do hapšenja nije ni trebalo doći. On je u Hrvatskoj kao stranac prijavio svoj boravak, u Opatiji, gdje ima stan. Interpol je potjernicu za njim raspisao 19. decembra, moj je klijent za nju saznao 20. decembra i odmah sutradan krenuo za BiH, autobusom, ali je uhapšen u Karlovcu. Čim smo se našli rekao mi je, kao kasnije i sucu istrage, da želi odmah otići u Sarajevo te da je i bio na putu za Sarajevo kad je uhapšen. Tvrdi da nema osnove za njegov progon, a Karajić kaže da ga o tome i nije puno pitao, jer to nije njegova nadležnost”, kazao je Karajić.

Sarajevski advokat Senad Pizović Hini je pojasnio da Tužilaštva Kantona Sarajevo progoni njegovog klijenta zbog navodnih “kaznenih djela organiziranog kriminala, a u vezi sa zloupotrebom položaja, pranjem novca i još nekim nedjelima”. S njim su osumnjiučeni i Juso Škrijelj, Lejla Cerić, Suada Hadžić, te Lejla Fazlagić-Pašić.

“Gospodin Delimustafić se našao u RH jer je bio pušten iz pritvora bez ikakvih mjera ograničenja kretanja, jer je sud utvrdio da u tom predmetu nema nikakve odgovornosti mog klijenta. Ali je po mojim saznanjima Tužilaštvo promijenilo mišljenje, da je navodno on organizirao tu grupu. Činjenica je da moj klijent kao bivši ministar ima dobre kontakte s mnogim ljudima i njemu se zato stavlja na teret da je inicirao sastanke s određenim osobama, da ih je povezivao. Ja ne tvrdim da u toj grupi ima kriminala, ali tvrdim da se mom branjeniku ništa ne može naći da je počinio, niti da je bilo kakvu grupu on organizirao. Za ostale osumnjičenike nemam pravo komentirati, mada smatram da tu nema ničega. Ali vidjet ćemo, istraga je još u toku, još nema ni optužnice”, rekao je Pizović.

Što se ranijih progona tiče, Pizović je potvrdio pravomoćnu četverogodišnju kaznu zatvora od prije petnaestak godina, zbog planiranja otmice Kasima Bjelajca u Muenchenu 1996.

Premijer FBiH Niko Lozančić je 2005. pomilovao je Delimustafića i oslobodio izdržavanja dijela zatvorske kazne. Mediji su Delimustafića povezivali s još nekim nedjelima vezanim uz navodnu prevaru Hipotekarne banke, šverc oružja i ratno profiterstvo.