Nažalost, još uvijek nismo deblokirali lokaciju za pretovar otpada koju blokiraju stanovnici sjevernog dijela grada, kao i pojedini političari, rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić u srijedu na drugoj konferenciji za novinare povodom vanredne situacije na području grada Mostara, proglašene u ponedjeljak zbog požara na gradskoj deponiji Uborak. Istovremeno je pozvao građane da prestanu s blokadama i omoguće nesmetan rad komunalnim službama.
Kordić je najprije podsjetio da je deponija i jutros gorjela, nakon čega je požar ugašen, te da je zabilježeno manje zagađenje zraka, odnosno indeks zagađenosti 58, što je osjetno manje nego prethodna dva dana.
„U dosta dobroj dinamici sve to zajedno funkcioniše, ali još nemamo riješenu deblokadu odvoza otpada iz grada Mostara. Kamioni puni smeća trenutno stoje u krugu komunalnih preduzeća i sada čekamo intervenciju policije koja bi trebala osigurati pretovarnu lokaciju“, naglasio je Kordić, koji je sa svojim saradnicima i danas imao sastanak s predstavnicima Civilne zaštite Grada Mostara.
Istakao je da je ukinuta naredba za evakuaciju građana iz neposredne blizine deponije, kao i da će biti angažovane dodatne sigurnosne snage, naglašavajući još jednom da se ovdje radi „o terorističkom činu, budući da su bile ugrožene kuće i ljudski životi“.
„Poslali smo poziv jednoj agenciji koja se bavi održavanjem sigurnosti da se stavi na raspolaganje kako bi osigurala dva sporna lokaliteta, da se može nesmetano raditi i da izbjegnemo potencijalne nove incidente. Zaštitarske ekipe na terenu će biti večeras“, dodao je Kordić.
Video nadzor
Najavio je postavljanje videonadzora na tim lokalitetima te još jednom naglasio da je trenutno najveći problem blokada pretovarne lokacije, odakle bi se otpad iz Mostara odvozio dalje na druge lokacije.
„Osim stanovnika sjevernog dijela grada, tu ima i predstavnika političkih stranaka koji blokiraju odvoz smeća iz grada Mostara, tobože štiteći ne znam čije interese ili skupljajući jeftine političke poene, a zapravo dovode u opasnost sve stanovnike grada Mostara. Ja sutra više neću šutjeti, govorit ću tačno o imenima i prezimenima tih ljudi pa neka stanovnici u desetom mjesecu procijene jesu li štitili njihove interese.“
Građanima sjevernog dijela grada koji blokiraju pristup pretovarnom platou uputio je apel da to prestanu raditi te naglasio da „svako ko se oglušava o naredbe Štaba civilne zaštite Grada Mostara čini krivično djelo“.
Kordić se ovom prilikom zahvalio Federalnoj i Kantonalnoj vladi na izdvojenih po 300.000 maraka pomoći, ali je naglasio da je u ovom trenutku nemoguće govoriti o procjeni štete.
Dodao je da će Grad Mostar na svojoj internet stranici uskoro objaviti tačne podatke s nedavno postavljene mjerne stanice o zagađenosti zraka.
Okupljanje navijača
Kordić se osvrnuo i na večerašnje najavljeno okupljanje navijača na Trgu Musala povodom zajedničkog praćenja utakmice BiH – Katar (21 sat) na Svjetskom prvenstvu 2026.
„To je bila tema na ovoj sjednici Štaba civilne zaštite, a s obzirom na to da je gradonačelnik Hrvat i da igra Bosna i Hercegovina za koju ja navodno ne navijam, zabranim li okupljanje, mislim da će to biti nacionalni problem. Pratit ćemo do same utakmice šta se dešava. Ukoliko bude neka alarmantna situacija, naravno da ćemo poslati poruku organizatorima da to ne rade. Ljudi trebaju odlučiti na vlastitu odgovornost“, izjavio je.
Zapovjednik Profesionalne vatrogasne jedinice Petar Jurić naglasio je da su vatrogasci iscrpljeni te da su imali i druge intervencije osim one na Uborku.
Podvukao je da na raspolaganju imaju samo 12 vozila i oko 40 zaposlenika koji su se već „prilično nadisali dima“.
„Prekjučer smo imali 12 intervencija, a jedna od njih bio je ogroman požar na Uborku. Cijelu noć smo dežurali na Uborku, da bi se u 7.20 sati ujutro ti dežurni vatrogasci vratili u jedinicu. Kada su oni otišli, nije bilo apsolutno nikakvog plamena, nije bilo čak ni ozbiljnog dima, da bi se malo prije osam sati, upravo kada je ekipa ponovo krenula na dežuru, pojavio ne dim nego plamen, i to ne na dijelu koji je gorio prethodnih dana, nego je gorjelo hiljadu naslaganih guma“, rekao je Jurić.
Teško gašenje
Naglasio je da je zapaljene gume bilo izuzetno teško ugasiti te da su akciju gašenja usporavala dva problema. Kao prvi je istakao činjenicu da se u krugu deponije nalazi rezervoar s 4.000 litara dizela, a drugi problem bila je blizina šume iza koje se nalaze kuće.
„Podijelili smo se u dvije ekipe i mobilizirali sve naše jedinice, DVD Buna, DVD Blagaj Jugoistok, DVD Ruište, a pozvani su i Air Tractori, s tim da su oni mogli poletjeti tek u 10 sati. Kritični dio odigrao se upravo negdje od 8.30 do 10 sati, kada su kuće bile ozbiljno ugrožene. Izvršena je evakuacija stanovništva, a sve što su vatrogasci uradili u datim okolnostima graniči s mogućim“, naveo je Jurić.
Dodao je da su u pomoć pri gašenju pritekle i kolege iz Konjica, Jablanice, Stoca i Čapljine te da će se dio deponije koji je jutros gorio još neko vrijeme dimiti.
