Objava snimka telefonskog razgovora između predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića izazvala je brojne reakcije u javnosti. Pri čemu dio političkih analitičara i korisnika društvenih mreža smatra da bi cijeli slučaj mogao imati i predizbornu dimenziju.
Iako za takve tvrdnje nema konkretnih dokaza, među dijelom javnosti stvorena je percepcija da je verbalni sukob dvojice dugogodišnjih političkih rivala, ali i partnera u vlasti, mogao poslužiti i za mobilizaciju biračkog tijela uoči narednih izbornih ciklusa.
Snimak, koji je nakon višednevnih polemika postao dostupan javnosti, otkriva sadržaj razgovora obilježenog međusobnim optužbama, političkim prozivkama i oštrim riječima.
Objavljen snimak telefonskog razgovora
Nakon višednevne polemike na društvenim mrežama, objavljen je snimak telefonskog razgovora predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića.
Razgovor koji je trajao oko sedam minuta počeo je u prijateljskom tonu, ali je ubrzo prerastao u “žustru raspravu” nakon što je Dodik upitao Izetbegovića da li je zaista rekao da ga “silom treba skloniti”.
Izetbegović je odgovorio da je pritom mislio na pravosudne institucije.
“Rekao si silom, a pravosuđe nije sila nego legalan postupak”, uzvratio je Dodik.
Na to je Izetbegović odgovorio da je mislio na “legalan postupak Mile”, dodajući da Dodika “neko mora zaustaviti zbog štete koju već 20 godina nanosi ovoj zemlji”.
“Istjerao si nam mlade iz zemlje, kupuješ papke po Americi, ulizuješ se Izraelu. Najgoru vrstu ljudi si izabrao da rade protiv ove zemlje i, nažalost, u tome si uspio”, rekao je Izetbegović.
“Ti si štetočina, hajdučku politiku vodiš”
Kada ga je Dodik upitao na koju zemlju misli, Izetbegović je odgovorio: “Ovu zemlju, moju i tvoju Bosnu i Hercegovinu.”
Tokom razgovora Dodik je u više navrata insistirao na pitanju zbog čega mu Izetbegović prijeti silom, dok je lider SDA ponavljao da govori o zakonitim postupcima i optuživao Dodika da šteti vlastitom narodu.
“Ti si štetočina, hajdučku politiku vodiš”, rekao je Izetbegović.
Dotakli su se i položaja povratnika u Republici Srpskoj.
“Napravili ste aparthejd, potpunu dominaciju hrišćana nad muslimanima”, rekao je Izetbegović.
Dodik je odgovorio da Bošnjaci Srbima “nikada nisu ponudili nijedan održiv prijedlog”.
“Otkud ti te budalaštine?”
U jednom dijelu razgovora Dodik je upitao Izetbegovića da li organizuje mudžahedine protiv njega.
“Ja dobijam informacije o njima, a ti meni govoriš da ćeš me silom skloniti. Je li ti to organizuješ?”, pitao je Dodik.
“Otkud ti te budalaštine?”, odgovorio je Izetbegović.
Razgovor nije protekao bez međusobnih prozivki, pa su se dvojica političara dotakla i Dodikove tjelesne težine, kada mu je Izetbegović poručio da “skine koju kilu”.
Na kraju razgovora su se pozdravili, a Dodik je Izetbegoviću rekao: “Ajde zdravo, pozdravi Sebiju.”
