Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Skupština KS-a utvrdila Nacrt zakona o državnoj službi

skupstina-ks123333

Poslanici Skupštine Kantona Sarajevo utvrdili su Nacrt zakona o državnoj službi, kojim se uređuje radno-pravni status državnih službenika i drugih osoba zaposlenih u organima državne službe u Kantonu Sarajevo, Gradu Sarajevo i općinama na teritoriji Kantona.

Javna rasprava bit će održana u narednih 30 dana.

Ministar pravde i uprave KS-a Mario Nenadić istakao je da je presudom Ustavnog suda FBiH prije šest godina data mogućnost kantonima da posebnim zakonima urede organizaciju i funkcioniranje svojih organa državne službe. Dodao je da je Vlada u cilju stvaranja profesionalnog sistema državne službe, zasnovanog na evropskim principima javne uprave, utvrdila Nacrt zakona o državnoj službi.

Rješenja koja donosi ovaj Zakon Ministarstvo pravde i uprave KS ocjenjuje kao potpuno inovativna u čitavoj Bosni i Hercegovini do sada, jer ispunjavaju i pomiruju zahtjeve zainteresiranih strana, predstavnika vlasti, državnih službenika, nadležnih međunarodnih i domaćih institucija u smislu kontinuiteta državne službe te očuvanja njene profesionalnosti i efikasnosti te zahtjeva iz Reformske agende.

– Kako se usvojeno federalno zakonsko uređenje ove oblasti po mišljenju delegacije EU u BiH, OHR-a i OSCE-a ne bazira na evropskim principima javne uprave – efikasnosti, odgovornosti i transparentnosti, te rukovođena stavom da nova rješenje ne dovode do znatnog širenja državne administracije, Vlada je ponudila drugačije zakonske odrednice – pojasnio je Nenadić.

Ministar je dodao da se to u prvom redu odnosi na kategoriju rukovodećih državnih službenika, odnosno sekretara, pomoćnika rukovodioca, tj. ministara i glavnog inspektora koji obavljaju najsloženije stručne poslove.

– Zakon predlaže ukidanje kategorije rukovodećih državnih službenika, u koju spadaju gore navedene funkcije. Novo rješenje predviđa samo kategoriju državnih službenika te mogućnost da se pomoćnici i glavni inspektor mogu rasporediti na druga radna mjesta u državnoj službi, a ne samo na rukovodeća, kao što je bilo predviđeno dosadašnjim federalnim zakonom – naglasio je.

Također, dodao je Nenadić, na sekretare, pomoćnike i glavnog inspektora bi se primijenili i interni premještaji koji mogu biti dobrovoljni i nametnuti. Naime, ukoliko rukovodilac organa državne službe nije zadovoljan radom pomoćnika kojeg je zatekao dolaskom na funkciju, ovo rješenje mu osigurava zakonske instrumente, kao što su negativne ocjene, uz predviđeno češće ocjenjivanje rada, premještanja na niže radno mjesto ili eventualni prestanak državne službe kao disciplinske mjere.

Istovremeno, smatra on, ovakvo zakonsko rješenje omogućava onim rukovodiocima koji su zadovoljni postojećim državnim službenicima da oni ostanu na tim pozicijama. U suprotnom, procjena je da bi profesionalni i kvalitetni državni službenici napustili ova mjesta i prihvatili stalne pozicije na nižim nivoima, čime bi se povećao broj novouposlenih državnih službenika i za duže vrijeme destabilizovala državna služba i njen kontinuitet. Ovdje je važno napomenuti da bi ocjenjivanje rada ovih državnih službenika bilo rađeno češće nego do sada.

– Zakonska rješenja se ne odnose na rukovodioce samostalnih uprava i samostalnih upravnih organizacija, rukovodioce stručnih i drugih službi koji obrazuje Vlada Kantona, gradonačelnik ili općinski načelnik kao i rukovodioce uprava i upravnih organizacija koje se nalaze u sastavu organa državne službe koji više ne bi bili državni službenici, nego bi se birali po osnovu javnog konkursa na mandatni period – dodao je Nenadić.

Zaključio je da zakon ne predviđa formiranje Kantonalne agencije za državnu službu nego bi njegovo provođenje bilo povjereno Federalnoj agenciji za državnu službu.

Poslanik SDP-a Slaviša Šućur istakao je da je Vlada napravila veliki korak da se spriječi erozija državne službe te da će podržati zakon.

– Originalni zakon ima slabosti, jer rukovodioci nisu imali instrumente da kazne ili nagrade službenike – pojasnio je.

Poslanik SBB-a Rasim Lakota također je pohvalio rad Vlade, ističući da je ovo reformski i ključni zakon, dok je poslanik DF-a Mirsad Pinđo istakao da ovo nije reformski zakon te da Vlada KS treba osigurati podršku sindikata i Delegacija EU u BiH.

Poslanica Naše stranke Sabina Ćudić istakla je da će ova stranka uložiti određeni broj amandmana koji se odnose na diskriminaciju tokom zapošljavanja.