Šta je BiH donio propagandni festival ruskog kanala kojeg je osnovao Medvedev

Sestrinski kanal glavne propagandne mašinerije Vladimira Putina prikazao je i dokumentarce na festivalu RTDok o rusko-srpskim odnosima tokom agresije na Ukrajinu

Redakcija
4 min čitanja
festival rtdok u banjaluci stevandic budimir kalabuhov
Nenad Stevandić, Željko Budimir i Igor Kalabuhov na festivalu RTDok u Banjaluci

U Banjoj Luci je od 19. i 20. maja održan “Međunarodni festival dokumentarnog filma RTDok: Vrijeme naših heroja” na kojem su prikazani dokumentarni filmovi u službi ruske propagande. 

RT Documentary (RT.Doc) je ruski besplatni dokumentarni kanal koji se prikazuje na engleskom i ruskom jeziku. Pokrenuo ga je 23. juna 2011. bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev. RT Documentary se, pak, spominje kao sestrinski kanal “Russia Today”, koji je u svijetu uveliko prepoznat kao glavna propagandna mašinerija predsjednika Rusije Vladimira Putina.

Kontroverzni sadržaj RTDok

Na pomenutom festivalu u Banjoj Luci, između ostalog prikazani su dokumentarci o regiji Donbas, koji je ruski agresor okupirao još 2014. godine, dok je iz perspektive autora riječ o “dokumentarcima koji svjedoče o istini, stradanju, otporu i herojstvu tokom sukoba u Donbasu”. 

festival rtdok svecana sala
RTDok održan u Banskom dvoru u Banjaluci

Dokumentarci prikazani na ovom festivalu tematiziraju rusko-srpske odnose i to u kontekstu, iz ugla autora, “ruskih specijalnih vojnih operacija” u Ukrajini. Inače, navedeni festival, koji se po prvi put održava u Banjoj Luci, do sada je održan u više zemalja. 

U Srbiji, na Mokroj Gori, mu je domaćin bio Emir Kusturica. Uglavnom je prikazan u zemljama koje su naklonjene Rusiji, među kojima je i Nikaragva. No, u prošlosti je održan i u Italiji i Turskoj, zemljama koje su članice NATO-a.

“Bosna i Hercegovina: Uspon kalifata”

Treba naglasiti da je iz produkcije RT Documentary nastao i kontroverzni dokumentarac “Bosna i Hercegovina: Uspon kalifata”. Riječ je o dokumentarcu koji zagovara tezu o postojanju bh. kalifata i vjerskoj radikalizaciji muslimana u BiH. Propagandni sadržaj ovog dokumentarca detaljno je analizirao portal Detektor.

Zaharova, Stevandić, Budimir, Kalabuhov…

Festival dokumentarnog filma RTDok u Banjoj Luci organiziran je u trenutku u kojem rukovodstvo RS-a, predvođeno bjeguncom od pravosuđa Miloradom Dodikom, čini sve da se u što većoj mjeri približi Rusiji odnosno njenom predsjedniku Putinu.

nenad stevandic zeljko budimir igor kalabuhov
Nenad Stevandić, Željko Budimir i Igor Kalabuhov na festivalu RTDok

O tome govori i činjenica da su ovaj festival svesrdno podržali predsjednik NSRS Nenad Stevandić, zatim ministar za naučnotehnološki razvoj i obrazovanje RS Željko Budimir, kao i ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.

Također, portparolka Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova na svom Telegramu podržala je održavanje navedenog festivala u Banjoj Luci. 

Puhalo: O odnosu Dodik – Putin je odavno sve rečeno

Banjalučki analitičar, kolumnista i psiholog Srđan Puhalo u izjavi za Fokus naveo je kako u suštini ne vidi nikakav problem u tome što je ovaj festival održan.

-Jer to je suština demokratije, da svako ima pravo da iznese svoj stav ili prikaže film u skladu sa svojim uvjerenjima i vrijednostima, ako to ne kriši zakone jedne zemlje. Ako se ti stavovi kose sa mojim stavovima  i vrijednostima, to ne znači da su manje vrijedni i da ih treba zabraniti. Sasvim je jasno da ovi filmovi imaju publiku u RS i to nije ništa novo. Možemo čak reći da je to i očekivano – kazao je Puhalo.

srđan puhalo
Srđan Puhalo

On kaže da organizaciju festivala potpisuju RT i nevladina organizacija “Baštionik” iz Banjaluke i da formalno vlasti RS ne stoje iz ovog događaja.

-To što se vlasti u RS u ovom trenutku slažu sa politikom vlasti u Rusiji je samo olakšalo organizaciju ovog festivala i učinilo ga vidljivijim i prihvatljivim za javnost. Baštionik je od ranije poznat kao organizacija koja se bori za interese Srba, koja je konzervativna i izgleda da to RT cijeni. O odnosu predsjednika Dodika i Putina je odavno sve rečeno i možemo reći da je ovo prirodan nastavak te saradnje, koja nikoga, ali baš nikoga ne može iznenaditi – zaključio je naš sagovornik.

Podijeli ovaj članak