Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U RS-u će biti izgrađena 252 stana za izbjegle i raseljene

sastanak rs izbjeglice

Na sastanku Davora Čordaša, ministra za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske, održanom sa predstavnicima Prijedora, Banje Luke, Bijeljine, Bileće, Broda, Dervente, Foče, Gradiške i Vlasenice dogovoreno je formiranje prvostepenih komisija koje će izvršiti odabir porodica iz kategorija izbjeglih i raseljenih lica koje će biti stambeno zbrinute u okviru podprojekta BH3.

Radi se o realizaciji Regionalnog stambenog programa u okviru kojeg će u ovim gradovima i opštinama biti izgrađene 252 stambene jedinice.

„Riječ je o 438 stambenih jedinica na razini BiH, a ukupna vrijednost je preko 14 miliona eura. Ta sredstva su osigurana na donatorskoj konferenciji u Razvojnoj banci Vijeća Evrope“, kazao je Čordaš.

Prema njegovim riječima, osim donatorskih sredstava, lokalne zajednice obezbijediće zemljište, građevinske dozvole i sve ostalo, a biće vlasnici izgrađenih stambenih objekata.

Milenko Đaković, zamjenik gradonačelnika Prijedora, izjavio je da će na području ovog grada biti izgrađeno 50 stambenih jedinica u jednoj zgradi.

„Inače je podneseno 238 zahtjeva prije tri godine. Prvostepena komisija će izvršiti reviziju zbog moguće promjene podataka i kada se to završi očekujemo da ćemo značajan broj problema među izbjeglim i raseljenim porodicama razrješiti“, kazao je Đaković i dodao po završetku od imenovanja onih koji dobijaju stanove u roku od 40 dana mogu završiti izvedbeni projekat.

„Grad Banja Luka je dobio 48 stambenih jedinica u tri višeporodične stambene zgrade i već imamo lokaciju u Kuljanim i građevinsku dozvolu“, izjavila je Jasna Brkić, zamjenica gradonačelnika Banjaluke.

Navela je da je u Banjaluci podneseno oko 1.600 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje kategorija izbjeglih i raseljenih.

„Nakon što je prošle sedmice potpisan sporazum sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH i našim ministarstvom, već danas imamo prvi radni sastanak“, kazala je Brkić i dodala da lokalne zajednice čeka veliki i odgovoran posao, kao i sve druge uključene u implementaciju ovog projekta.

Prema njenim riječima, rok za okončanje ovog podprojekta BH3 je kraj 2017. godine.

Prema riječima Čordaša, u RS-u je zahtjeve podnijelo oko 22.000 interno raseljenih i 6.850 izbjeglih porodica.

„To je oko 80.000 pojedinaca koji su podnijeli zahtjeve što ne znači da nema i više ljudi koji čekaju“, kazao je Čordaš.