Vijeće ministara usvojilo odluku o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe

Magazinović je istakao da je današnju odluku dočekao s velikim zadovoljstvom, ali i naglasio da proces još nije završen

Redakcija
2 min čitanja
kanabis
Ilustracija

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je donijelo odluku kojom je odobrena upotreba kanabisa u medicinske svrhe, čime je načinjen važan iskorak u oblasti zdravstvene zaštite i prava pacijenata.

Odluku je u javnosti pozdravio zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović, koji je poručio da je riječ o rezultatu višegodišnje borbe, brojnih prepreka i uporne javne kampanje.

“Nakon godina borbe, opstrukcija i upornosti, konačno smo dočekali ovaj trenutak. Prisjećam se prve konferencije u Parlamentu, svjedočanstava ljudi kojima je ulje kanabisa pomoglo, suza i vapaja onih koji su tražili legalizaciju lijeka. Vrijedilo je”, naveo je Magazinović.

Nastavak borbe i zahvale učesnicima

Magazinović je istakao da je današnju odluku dočekao s velikim zadovoljstvom, ali i naglasio da proces još nije završen.

“Najvažniji korak je napravljen, ali đavo je u detaljima. Nastavljamo dalje, iako je sada mnogo lakše”, poručio je, zahvalivši svima koji su učestvovali u ovoj inicijativi.

Posebnu zahvalnost uputio je Irfanu Ribiću, koji ga je, kako je naveo, podstakao da se uključi u borbu za legalizaciju medicinskog kanabisa, kao i ministrici civilnih poslova Dubravki Bošnjak, koja je, prema njegovim riječima, pronašla način da prevaziđe opstrukcije i predloži odluku.

Šta odluka znači u praksi

Usvajanjem ove odluke, kanabis je prebačen iz kolone 1, u kojoj su se nalazile strogo zabranjene supstance, u kolonu 2, gdje je dozvoljena upotreba pod strogom kontrolom.

U istoj koloni već se nalaze opijum, morfijum i druge supstance koje se, uprkos svojoj jačini i potencijalnim rizicima, koriste u medicinske svrhe uz jasno propisane procedure i nadzor nadležnih institucija.

Podijeli ovaj članak