Neformalna grupa građana

“Zaštitimo izvore Mandeka” traži da se Ugovor o koncesiji za eksploataciju vode stavi van snage

zastitimo izvore mandeka

Pozvali su kantonalnu vladu i resorno ministarstvo da reaguju i zaštite interese lokalne zajednice, ali i pitku vodu Livna

Neformalna grupa građana “Zaštitimo izvore Mandeka” je, zajedno sa 170 građana, predala inicijativu Vladi Kantona 10 i resornom Ministarstvu gospodarstva sa zahtjevom za preispitivanje i raskid Ugovora o koncesiji za istraživanje i eksploataciju vode.

“Građani su podsjetili kantonalu vladu i resornu ministricu da je upravo ta Vlada u maju 2021. oformila Radno tijelo koje je imalo zadatak sastaviti Izvještaj po kompletnom predmetu vezanom za ovu koncesiju od 2006. do maja 2021. godine. U svom izvještaju, Radno tijelo je navelo brojne nezakonitosti i utvrdilo da ’postupci po konkretnom koncesijskom predmetu nisu provedeni u skladu s propisima’”, saopćeno je iz ove neformalne grupe građana.

Dodaju kako je Radno tijelo tom prilikom uočilo da je došlo do kršenja Zakona o geološkim istraživanjima, kao i da u većini dostupne dokumentacije “ista osoba rukovodi sektorom za područje istraživanja i koncesije, učestvuje kao predstavnik resornog ministarstva, predsjednik Komisije za koncesije i revidira elaborat o istraživanju”.

Dodatno je uočena, kako navode iz ove grupe građana, napomena Komisije kojom predlaže Vladi da “prilikom usvajanja i odobravanja koncesijskog ugovora vodi računa o eventualnoj ugroženosti opskrbljivanja vodom lokalnog stanovništva pitkom vodom iz postojećeg vodovoda koji je u blizini planirane eksploatacijske bušotine”.

“Međutim, ovu činjenicu Vlada prije zaključivanja Ugovora o koncesiji ne razmatra, niti je Ugovorom regulirano ovo pitanje. Također, Radno tijelo je u svom izvještaju navelo da Ugovor o koncesiji s prethodnim koncesionarom nema odredbu kojom se dozvoljava prijenos koncesije, a da je bez obzira na to Vlada dala suglasnost za prijenos koncesije na novog koncesionara”, pojašnjavaju u saopćenju.

Osim toga, dodaju kako je uz Zahtjev za prenos koncesije, koji je raniji koncesionar dostavio resornom ministarstvu, priložen, potpisan i ovjeren Ugovor o prenosu koncesije bez saglasnosti Vlade, “što prema Zakonu o koncesijama povlači ništavost”.

“Međutim, Vlada ne reaguje nego retroaktivno daje svoju suglasnost. U konačnici, u augustu 2019. resorno ministarstvo odobrava Zahtjev novog koncesionara za detaljna geološka istraživanja bez prethodne vodne saglasnosti koju propisuje Zakon o geološkim istraživanjima”, napomenuli su.

“Smatramo da su navedene nepravilnosti koje je Radno tijelo uočilo tokom postupka, kao i činjenice da nije održana Javna rasprava s mještanima MZ Vidoši niti su mještani dali bilo kakvu saglasnost tim istraživanjima, itekako dovoljan razlog da kantonalna Vlada i resorno ministarstvo preispitaju zaključeni ugovor zajedno sa Aneksima i utvrde sve činjenice koje bi mogle dovesti do raskida koncesije”, ističu predstavnici neformalne grupe građana “Zaštitimo izvore Mandeka”.

Pozvali su kantonalnu vladu i resorno ministarstvo da reaguju i zaštite interese lokalne zajednice, ali i pitku vodu Livna.

“Naime, već godinama strahujemo da bi bilo kakvim aktivnostima u blizini izvora mogla nastati posljedica po pitku vodu kojom se opskrbljujemo, a ako presuše ovi izvori posljedice bi mogle biti i po Mandek iz kojeg sela nizvodno crpe vodu. Upravo zbog toga nećemo odustati i iskoristit ćemo sve pravne lijekove kako bi se raskinuo sporni koncesijski ugovor te zaštitila pitka voda Livna”, zaključeno je u saopćenju.