Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor Sanelu Begiću, Adiju Abdihodžiću i Deniju Alibabiću, osumnjičenima za organizirani kriminal i neovlašteni promet opojnih droga.
Pritvor im je određen 10. novembra, na prijedlog Tužilaštva BiH, a može trajati najduže do 7. decembra, odnosno do nove odluke Suda.
Kako je saopćeno iz Suda BiH, pritvor je određen zbog postojanja posebnih pritvorskih razloga iz člana 132. stav 1. tačka b) ZKPBiH za sve osumnjičene, te dodatno tačke c) za Denija Alibabića.
Sumnjiče se za organizirani kriminal
Tužilaštvo tereti osumnjičene za krivično djelo organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelom neovlašteni promet opojnim drogama.
Prema navodima iz istrage, grupa je povezana s Dinom Muzaferovićem Cezarom, osobom od ranije poznatom po trgovini narkoticima, koja se u Sloveniji tereti i za ubistvo.
Droga je, prema sumnjama istražitelja, iz Slovenije trebala biti prebačena u Bosnu i Hercegovinu, a otkrivena je u vozilu kojim je upravljao Sanel Begić.
Detalji iz prijedloga Tužilaštva
U prijedlogu Tužilaštva navodi se sljedeće:
“Djelujući kao pripadnici grupe za organizirani kriminal, a koju grupu je radi sticanja materijalne koristi formiralo njima poznato lice, po prethodnom dogovoru zajedno su otputovali preko Međunarodnog graničnog prelaza Izačići, u putničkom motornom vozilu VW Golf VII… nakon čega su na području neke od zemalja Evropske unije preuzeli vozilo Cupra Formentor… u koje je prethodno, njima poznato lice sakrilo opojnu drogu kako bi je transportovali u Bosnu i Hercegovinu.”
Prema ovim navodima, Sanel Begić je upravljao vozilom Cupra Formentor, dok je Adi Abdihodžić bio za volanom Volkswagena Golfa. Po ulasku u BiH vozila su pretresena.
Droga skrivana u posebno napravljenom pretincu
U vozilu Cupra Formentor, u specijalno izrađenom pretincu ispod ručice mjenjača, pronađene su PVC vrećice s materijom koja svojim izgledom asocira na kokain i cannabis sativu.
Istraga se nastavlja, a osumnjičeni će u pritvoru čekati daljnje postupke Tužilaštva i Suda BiH.
