Policijski službenici Federalne uprave policije, Odjeljenja za borbu protiv kompjuterskog kriminala, izvršili su na području općine Ilidža pretres prostorija te uhapsili osobu inicijala A. Ć. Nezvanično, uhapšen je Amar Ćenanović (36) iz Sarajeva, osoba odranije poznata policiji.
Tražio da mu plaćaju X bonovima.
On je mamio djevojke na društvenim mrežama, pretežno na Instagramu, tražeći da mu šalju fotografije, a kasnio bi ih ucjenjivao, tražeći novac.
Pretres je izvršen uz asistenciju policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, saopšteno je iz Federalne uprave policije.
Uhapšeni se sumnjiči za izvršenje krivičnog djela “ucjena”, Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, na način da je vršio ucjenu nad tri ženske osobe, tako što je putem instagram platforme pribavljao seksualno eksplicitne slike i ostale podatke od osoba ženskog spola, te im prijetio da će slike javno objaviti, ukoliko mu zauzvrat ne izvrše uplatu novca korištenjem X bonova.
Uhapšeni je predat Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo na daljnje postupanje uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu.
Amar Ćenanović hapšen već dva puta zbog istog krivičnog djela
Amar Ćenanović je hapšen i u septembru prošle godine u Konjicu, nakon prijave ženske osobe koju je također ucjenjivao i koja mu je uplatila određenu sumu novca. Tada su ga slobode lišili pripadnici MUP-a HNK. “Tokom kriminalističke obrade osumnjičeni je priznao izvršenje krivičnog djela Ucjena”, naveli su tada iz MUP-a HNK.
Ćenanovića je FUP hapsio i u maju 2024. godine. Iz FUP-a su tada naveli kako se slobode lišeno lice sumnjiči da je u prethodnom periodu s ciljem stjecanja protivpravne imovinske koristi vršilo ucjenu na štetu više osoba ženskog spola, prijetnjom da će objaviti njihove privatne fotografije, te zahtijevalo da mu se isplati određeni novčani iznos.

