Evropska komisija uvodi protumjere nakon što su američke carine na uvoz čelika i aluminija iz EU-a u srijedu stupile na snagu.
„Komisija žali zbog američke odluke o nametanju carina, smatrajući ih neopravdanim, ometajućim za transatlantsku trgovinu i štetnim za poduzeća i potrošače, što često dovodi do viših cijena“, navodi Komisija.
Komisija će od 1. aprila aktivirati postojeće protumjere protiv Sjedinjenih Država koje su bile suspendirane 2018. i 2020. godine.
Te su mjere usmjerene na niz američkih proizvoda poput motocikala, burbona i čamaca i predstavljaju odgovor na ekonomsku štetu od 8 milijardi eura koju su pretrpjeli izvoznici čelika i aluminija iz EU-a.
Najavljen i paket novih protumjera
Kao odgovor na nove američke carine koje utiču na više od 18 milijardi eura izvoza iz EU-a, Komisija je najavila i paket novih protumjera za američki izvoz, koji će stupiti na snagu sredinom aprila, nakon savjetovanja sa državama članicama i zainteresovanim stranama.
Ukupno, protumjere koje bi se mogle primijeniti na izvoz robe iz SAD-a dosežu vrijednost od 26 milijardi eura, što odgovara ekonomskom opsegu američkih carina.
– Protumjere koje danas poduzimamo su snažne, ali proporcionalne. Budući da SAD primjenjuje carine u vrijednosti od 28 milijardi dolara, mi odgovaramo protumjerama u vrijednosti od 26 milijardi eura. To odgovara ekonomskom opsegu američkih carina, izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Dodala je da EU ostaje otvoren za pregovore.
– Čvrsto vjerujemo da u svijetu prepunom geopolitičkih i ekonomskih neizvjesnosti nije u našem zajedničkom interesu opteretiti naša gospodarstva carinama. Spremni smo uključiti se u sadržajan dijalog, rekla je von der Leyen, dodajući da je zadužila povjerenika za trgovinu Maroša Šefčoviča da nastavi razgovore s američkom stranom.
“Trgovinski rat” od 2018.
U junu 2018. prva američka administracija pod predsjednikom Trumpom uvela je carine na evropski izvoz čelika i aluminija vrijedan 6,4 milijarde eura, a u januaru 2020. uslijedile su dodatne carine koje su utjecale na oko 40 miliona eura izvoza određenih proizvoda od čelika i aluminija.
Kao odgovor na to, u junu 2018. EU je uveo svoje protumjere u vrijednosti od 2,8 milijardi eura američkog izvoza u EU, a sličan odgovor uslijedio je i nakon novih carina iz 2020.
Preostale protumjere koje pogađaju izvoz u vrijednosti do 3,6 milijardi eura trebale su stupiti na snagu 1. juna 2021.
Međutim, nakon razgovora s američkom stranom o uvođenju carinskih kvota za izvoznike iz EU-a, EU je suspendirao te mjere do 31. marta 2025. kako bi stranama dao prostora za pronalaženje dugoročnijeg rješenja.
