Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ruska agresija

Kakve su šanse Ukrajine da povrati izgubljene teritorije?

zmijsko ostrvo tw

Ukrajinski vojni stručnjaci tvrde da gubitak cijele Luganske oblasti nije strateški bitan. Borbe se sele u Donjeck, a vjerovatno vraćaju i u oblast oko Hersona. Kakve su šanse Ukrajine da povrati okupirane teritorije?

Po mnogo čemu bi sudbina Donbasa mogla da se odluči u Sjeverodonjecku, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski početkom juna. Nakon te izjave se oko dva grada-blizanca, Sjeverodonjecka i Lisičanska, izgradio mit da su u pitanju odsudne strateške tačke na ratištu.

Ruske snage su u međuvremenu zauzele oba grada. „Taj gubitak vojno praktično ništa ne znači”, tvrdi sada ukrajinski vojni stručnjak Oleg Ždanov, u razgovoru za njemački javni servis rbb, prenosi DW.

„Troškovi su za Rusiju bili izuzetno visoki”, kaže i Oleksij Melnik, vojni ekspert iz „Centra Razumkov” u Kijevu. Rusija je, dodaje, izgubila mnogo resursa i vojnika u osvajanju tih posljednjih gradova Luganske oblasti koje su još držali Ukrajinci. „To je simbolična pobjeda.”

Drugačije piše ugledni Noje cirher cajtung, koji osvajanje cijele Luganske oblasti naziva „važnom etapnom pobjedom” za Ruse. Navodeći da sada obje strane „ližu svoje rane”, list ocjenjuje da će nastavak rata zavisiti od toga ko brže može da se regeneriše.

Veliki gubici obje strane

Fokus se sada prebacuje na gradove Slavjansk i Kramatorsk koji su u Donjeckom regionu. Oni su od većeg strateškog značaja jer tuda prolaze linije snabdijevanja ukrajinskih trupa.

Koliko brz bi mogao da bude napredak ruskih snaga zavisi od njihovog snabdijevanja, kaže Melnik. Prema njemu, do sada su Rusi na tom delu fronta napredovali tri do pet kilometara dnevno. „To nije previše brzo.”

Putinova najava „operativne pauze” u borbama je za Melnika dokaz teških gubitaka kod Sjeverodonjecka i Lisičanska. „Sa visokom izvjesnošću možemo da kažemo da su obje strane u prosjeku gubile 100 do 150 vojnika dnevno, te da ih je 300 do 500 ranjavano.”

Oleg Ždanov očekuje da se front stabilizuje i da se vodi rovovska borba. „Već sada Rusija ne može da nastavi ofanzivu ka Bahmutu i Slavjansku.”

Sprema se kontra-ofanziva?

Prije nekoliko dana je nedjeljnik Ekonomist javio da ukrajinska armija priprema kontra-ofanzivu ka gradu Hersonu na jugu zemlje. Poslije dugo vremena, izgleda da na tom dijelu fronta ima pomjeranja trupa.

Ali, kako kažu ukrajinski eksperti, za to još nedostaje snage i prije svega oružja. „Sada smo sasvim zavisni od isporuka oružja naših zapadnih partnera”, kaže Ždanov. On očekuje pokušaj da se preuzme Herson tokom avgusta – pod uslovom da stigne dovoljno oružja.

Ideja ukrajinskog Generalštaba mogla bi da bude da se ruske trupe odsijeku i okruže u Hersonu. Već sada se zapadnim raketnim sistemima pogađaju skladišta municije na području koje kontrolišu Rusi.

Oleksij Melnik pak nije tako siguran da će biti juriša na Herson. Kaže, grad je gusto naseljen i to bi značilo previše civilnih žrtava.

Govoreći o najavama predsjednika Zelenskog i drugih zvaničnika da bi rat mogao da se okonča do kraja godine, te da Ukrajina može da povrati sve teritorije, Melnik navodi da je to malo vjerovatno. „Pretpostavljam da predsjednik Zelenski govori o svojim željama i nadama, a ne o stvarnim planovima.”

Prema njegovim riječima, Ukrajina bi mogla za pregovarački sto ako uspije da povrati stanje kao prije 24. februara ove godine. Tada su Rusi kontrolisali Krim, a proruski separatisti tek trećinu Donbasa.

Vojni stručnjak Oleg Ždanov je ambiciozniji. Kaže, sada postoje šanse da se čak povrati i Krim. Jer, kako tvrdi, tamo je trenutno više povrijeđenih nego zdravih ruskih vojnika. „Od pješadije tamo su svega jedna ili dvije brigade. Zato su vrlo velike šanse da se sada dospije na Krim.”