Ukrajinska vojska saopćila je da je izvela napad na postrojenje za proizvodnju elektroničkih komponenti u ruskoj pograničnoj regiji Voronjež, za koje tvrdi da ima važnu ulogu u proizvodnji raketnog naoružanja. Prema informacijama ruskih vlasti, u napadu je poginulo pet osoba, dok je više desetina ljudi povrijeđeno.
Meta napada bio je grad Voronjež, smješten manje od 200 kilometara od granice s Ukrajinom. Riječ je o jednom u nizu ukrajinskih udara usmjerenih na objekte ruske vojne industrije, koji su posljednjih mjeseci sve češći.
Tvornica povezana s proizvodnjom Iskandera
Ukrajinski Generalštab naveo je da su u operaciji korištene krstareće rakete lansirane iz zraka te da je pogođen objekt koji predstavlja važan segment ruske odbrambene industrije.
U objavi na Telegramu istaknuto je da se u toj tvornici proizvode elektroničke komponente koje se ugrađuju u ruske rakete, uključujući i taktički raketni sistem Iskander.
Voronezh, Russia – today pic.twitter.com/D8j6pzShBd
— EMPR.media (@EuromaidanPR) June 22, 2026
S druge strane, guverner Voronješke oblasti Aleksandar Gusev potvrdio je da je pogođeno industrijsko postrojenje na lijevoj obali rijeke Voronjež, ali nije iznosio detalje o njegovoj djelatnosti.
Stradali civili i materijalna šteta
Gusev je saopćio da je napad imao teške posljedice.
“Danas smo pretrpjeli izuzetno velike gubitke. Pet osoba je poginulo, a nekoliko desetina zatražilo je ljekarsku pomoć. Većina je nakon ukazane pomoći puštena kući”, naveo je guverner.
Prema njegovim riječima, oštećeno je deset stambenih zgrada i šest privatnih kuća. Dodao je da je ruska protivzračna odbrana presrela i uništila više projektila iznad grada, ali da dio njih ipak nije zaustavljen.
Nastavljeni udari na vojnu industriju
Komandant ukrajinskih snaga bespilotnih letjelica Robert Brovdi izjavio je da su njegove jedinice učestvovale u operaciji zajedno s drugim granama ukrajinske vojske.
Kijev posljednjih mjeseci intenzivira napade na ruske pogone povezane s proizvodnjom projektila, dronova i druge vojne opreme, nastojeći oslabiti ruske kapacitete za izvođenje zračnih udara.
Ipak, ruske snage i dalje raspolažu znatno većim mogućnostima za izvođenje napada duboko unutar ukrajinske teritorije. To potvrđuje i činjenica da je kompanija General Cherry, jedan od najvećih ukrajinskih proizvođača dronova, nedavno priznala da je jedna od njenih tvornica pogođena u ruskom napadu.
