Njemačke vlasti su u utorak zabranile organizaciju „Kraljevina Njemačka“, koja djeluje u okviru pokreta tzv. Građana Reicha, a u raciji sprovedenoj širom zemlje privedene su četiri osobe.
„Privedeni se sumnjiče da su djelovali kao vođe unutar kriminalne organizacije“, navodi se u saopštenju Glavnog državnog tužilaštva u Karlsruheu. Četvorica osumnjičenih se također terete za nezakonito izdavanje dokumenata.
“Građani Reicha”
Uhapšeni su pripadnici organizacije „Kraljevina Njemačka“, osnovane 2012. godine, koja djeluje u okviru šireg pokreta tzv. „Građana Reicha“.
Radi se o osobama koje ne priznaju Saveznu Republiku Njemačku i nastoje osnovati vlastite države na teritoriji današnje Njemačke.
„Kraljevina Njemačka“ sa oko 6000 sljedbenika spada među veće organizacije koje djeluju unutar ovog pokreta.
Među uhapšenima je i samozvani „kralj Njemačke“ Peter Fitzek.
Schon 2012 war klar, dass #Reichsbürger Peter Fitzek ein krimineller Betrüger und verfassungswidriger, brauner Eso-Reichsbürger ist.
— Anonymous Germany (@Anonymous00708) May 13, 2025
Schon damals gab es genug Beweise, um sein
"#Königreich_Deutschland zu verbieten-13 Jahre haben
Polizei/Justiz/Behörden dazu gebraucht! #Dobrindt pic.twitter.com/TJ531VwuCN
Novi njemački ministar unutrašnjih poslova Alexander Dobrindt pozdravio je akciju državnog tužilaštva, ističući da se radi o osobama koje podrivaju ustavni poredak Njemačke.
„Članovi te organizacije su unutar naše zemlje stvorili ‘protudržavu’ i izgradili ekonomsku-kriminalnu mrežu“, rekao je Dobrindt (Kršćansko-socijalna unija – CSU) nakon hapšenja.
On je naveo da su osumnjičeni „revnosno potkopavali“ pravni sistem i nadležnosti Savezne Republike Njemačke.
Sporno i finansiranje
Za Državno tužilaštvo je posebno sporno finansiranje organizacije „Kraljevina Njemačka“, koje se odvijalo putem donacija, ali i pravno nevažećih polisa osiguranja koje su pripadnici organizacije uplaćivali vrhu nepostojeće države.
Sjedište „kraljevstva“ nalazi se u istočnonjemačkoj saveznoj pokrajini Saska-Anhalt, odakle je djelovao i samozvani kralj Fitzek. Ostali osumnjičeni su uhapšeni u saveznoj pokrajini Porajnje-Falačka i Brandenburgu.
Njemačke vlasti su posljednjih godina intenzivirale djelovanje protiv tzv. „Građana Reicha“, a trenutno je u toku i nekoliko sudskih procesa protiv vođa drugih grupacija unutar pokreta.
Ministar unutrašnjih poslova savezne pokrajine Baden-Wuerttemberg, Thomas Strobl, izjavio je da je najnovija akcija dokaz da pravna država funkcioniše.
Ne priznaju njemačka dokumenta
„Država odlučno djeluje protiv ‘Građana Reicha’ koji su na račun ostatka društva stvorili bizarni paralelni svijet“, rekao je Strobl.
„Građani Reicha“ ne priznaju lične dokumente Savezne Republike Njemačke te odbijaju plaćati poreze.
Pripadnici pokreta također njeguju rasističke i antisemitske svjetonazore koji se zasnivaju na etničkom principu pripadnosti.
