Prvi brod prošao kroz Hormuški moreuz od početka američke blokade

Prema podacima o praćenju plovidbe, kontejnerski brod Paya Lebar plovi prema Dubaiju nakon što je isplovio iz Indije

Redakcija
2 min čitanja
hormuški moreuz brod rich starry

Prvi brod zabilježen je kako prolazi kroz Hormuški moreuz nakon što je SAD uveo pomorsku blokadu iranskih luka i povezanog saobraćaja, objavio je BBC.

Prema podacima o praćenju plovidbe koje prenosi BBC Verify, kontejnerski brod Paya Lebar plovi prema Dubaiju nakon što je isplovio iz Indije.

PROČITAJTE JOŠ Iran reagovao na američku blokadu: Vojska u stanju maksimalne pripravnosti

Istovremeno, drugi brod – tanker Rich Starry – okrenuo se tokom približavanja moreuzu, pokazuju podaci MarineTraffica. Nije jasno je li pokušao proći kroz moreuz ili je odustao zbog novonastale situacije.

Neizvjesnost na ključnom pomorskom pravcu

Ovi podaci upućuju na početne poremećaje u saobraćaju kroz Hormuški moreuz, jednu od najvažnijih svjetskih ruta za transport nafte. Američka pomorska blokada Irana stupila je na snagu danas u 16 sati po našem vremenu i obuhvata cijelu iransku obalu te saobraćaj u Omanskom zalivu i Arapskom moru.

PROČITAJTE JOŠ “Iran jako želi dogovor”: Trump poručio da nema ustupaka, blokada ostaje na snazi

Američka vojska upozorila je da brodovi koji bez odobrenja uđu u to područje mogu biti presretnuti ili zaplijenjeni, dok Iran prijeti odmazdom, što dodatno povećava rizik od eskalacije sukoba u Hormuškom moreuzu, jednoj od ključnih svjetskih ruta za transport nafte.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak