Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte sastat će se u srijedu u Bijeloj kući s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Razgovarat će uoči predstojećeg samita NATO-a koji će početkom jula okupiti lidere država članica Saveza.
Očekuje se da će razgovori biti usmjereni na američke zahtjeve za jačanjem evropskih vojnih kapaciteta. Washington to već duže vrijeme ističe kao jedan od prioriteta unutar NATO-a.
Fokus na izdvajanja za odbranu
Trumpova administracija insistira na većim ulaganjima evropskih saveznika u odbranu te bržem jačanju vojnih sposobnosti članica NATO-a.
Upravo će to biti jedna od ključnih tema sastanka između Ruttea i Trumpa, s obzirom na očekivanja Sjedinjenih Američkih Država pred naredni samit Saveza.
Napetosti nakon američke kampanje protiv Irana
Na sastanku bi trebalo biti riječi i o odnosima unutar NATO-a nakon različitih reakcija saveznika na američku vojnu kampanju protiv Irana.
Pojedini visoki američki zvaničnici posljednjih dana kritikovali su evropske saveznike zbog, kako navode, nedovoljne podrške američkim potezima. To je dodatno otvorilo pitanja o budućim odnosima unutar Saveza.
Pokušaj smirivanja tenzija
Za Ruttea sastanak predstavlja priliku da ublaži nesuglasice između Washingtona i evropskih članica NATO-a prije okupljanja lidera.
Analitičari ocjenjuju da će jedan od glavnih izazova biti pronalaženje kompromisa kojim bi evropske zemlje i Kanada odgovorile na američke zahtjeve, a istovremeno sačuvale jedinstvo Saveza.
Samit NATO-a planiran je za početak jula. Tada će se lideri država članica sastati kako bi razgovarali o sigurnosnim izazovima, jačanju odbrane i budućem djelovanju Alijanse.
