Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Sjever Grčke pred vanrednim stanjem

izbjeglice

Najmanje 30.000 izbjeglica trenutno se nalazi u Grčkoj, a najveći pritisak i dalje je u kampu Idomeni, gdje blizu 12.000 osoba čeka na otvaranje granice s Makedonijom.

Lokalna vlast u obližnjem mjestu Idomeni potvrdila je kako je na području regije Kilkis, na kojem se kamp nalazi, proglašeno vanredno stanje, javlja Al Jazeera.

“Iz regije Kilkis stiglo je obavještenje o objavljivanju izvanrednog stanja ovdje. To zasad znači da će svi procesi u vezi s izbjegličkom krizom ići mnogo brže. Sada čekamo upute iz regije u vezi s vanrednim stanjem. Prve učinke toga možemo očekivati od ponedjeljka”, rekla je Santuria Sublik, gradonačelnica Idomenija.

To znači da bi Kilkis sada trebao imati na raspolaganju fondove za hitne slučajeve.

Osim gradonačelnice Idomenija, nitko nije dao službenu potvrdu informacije o uvođenju izvanrednog stanja.

“Ovo je velika humanitarna kriza. Tražila sam od vlade da proglasi izvanredno stanje za ovu regiju. Pokušavamo napraviti sve što se može, kao regionalna vlada i zajedno s općinama, kako bismo podržali jako važan rad Crvenog križa i ostalih nevladinih organizacija koji daju podršku izbjeglicama”, dodala je Sublik.

No po njenim riječima, izvanredno stanje već je na snazi.

Do sada su u Idomeniju izbjeglicama pomagale samo nevladine organizacije i volonteri.

Al Jazeerina ekipa posjetila je izbjeglice u kampu koje, kada moraju biti u šatorima zimi, uvijek imaju iste probleme – kako ostati na toplom i napraviti da vatra i dalje tinja.

Kiša je padala cijelu noć.

“Spavamo u hladnom, pada kiša i mokri smo. Svi pokrivači su mokri. Idemo vani, probudimo se oko dva ujutro i ostanemo da zapalimo vatru. Uz vatru ostajemo do jutra”, priča Abdul, izbjeglica iz Sirije.

Iako borave u neljudskim uvjetima, neki pokušavaju zadržati izgled dostojan čovjeka.

Novi neprestano pristižu, a sve manje ih se propušta u Makedoniju.

“Ovo je Evropa? Jako dobro… Da sam znao, ne bih otišao ni koraka”, kaže Taher, izbjeglica iz Sirije.

Na pitanje misli se vratiti u Siriju, odgovara: “Ne, mislim o samoubistvu”.

No, pomisao da su mu supruga i sin u Švedskoj pomaže mu da ide naprijed.

“Loše je, jako loše. Ovdje sam 10 dana”, žali se Salam, izbjeglica iz Halepa.

Ima i onih koji su na izmaku snaga, a jedna žena s djecom očajava – suprug joj je u Njemačkoj, a njih troje još ne mogu prijeći u Makedoniju.