Savezni sudija SAD Amir Ali naredio je administraciji predsjednika Donalda Trumpa da obnovi sredstva za strane pomoćne ugovore, koji su bili pogođeni njegovim 90-dnevnim zamrzavanjem finansiranja, objavio je Politico.
Odluka blokira Trumpovu administraciju u pokušaju ukidanja stranih pomoćnih ugovora i dodjela koji su postojali prije nego što je Trump preuzeo vlast 20. januara.
Sudija je u svojoj odluci naveo da administracija nije ponudila objašnjenje zašto bi opća suspenzija svih stranih pomoćnih sredstava, koja je poremetila mnoge ugovore sa firmama, nevladinim organizacijama i institucijama, bila racionalan korak prema reviziji programa, prenio je Reuters.
Podsjetimo, Trumpova odluka je najviše pogodila agenciju USAID.
USAID je glavna međunarodna humanitarna i razvojna grana američke vlade i 2023. godine upravljao je sa više od 40 milijardi dolara u ukupnim izdvajanjima.
