Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Goranka Petrović

U Hrvatskoj 20 posto novozaraženih ima britanski soj, a pojavio se i južnoafrički

Drive in testiranje na koronavirus na Zagrebačkom velesajmu
04.02.2021., Zagreb - Medicinsko osblje uzima uzorak za testiranje na koronavirus na Drive In punktu za testiranje na ZG Velesajmu. U protekla 24 sata zabiljezeno je 516 novih slucajeva pa je broj aktivnih slucajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2.974. Medju njima je 1.196 pacijenata na bolnickom lijecenju, od toga je na respiratoru 101 pacijent. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Britanska varijanta se brže širi, čak i do 50 posto, tvrdi Petrović

U Hrvatskoj su zabilježena dva slučaja zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa, a bilježi se i veliki porast broja zaraženih britanskim sojem virusa, potvrdila je za N1 epidemiologinja Goranka Petrović.

“Jučer smo dobili rezultate sekvencioniranja onih uzoraka koje smo poslali u Europski centar za kontrolu bolesti. Od 300 uzoraka čiji su rezultati pristigli, 60 je bilo pozitivno na britanski soj što je 20 posto pozitivnih uzoraka. To je prilično veliki postotak. Također je potvrđena i južnoafrička varijanta u dvije osobe koje su se vratile iz Afrike, iz Zanzibara”, pojasnila je Petrović.

Zaključila je kako se britanska varijanta brže širi, čak i do 50 posto.

“Kod te varijante nije potvrđeno da u toj mjeri izbjegava imunološki odgovor što je pak slučaj kod južnoafričke varijante. Naime, kod južnoafričke varijante uočeno je da postoje neke mutacije koje povećavaju vjerojatnost da izbjegnu imunološki odgovor, bilo da se učinkovitost smanji parcijalno ili značajnije na cijepljenje ili da osobe koje su jednom preboljele koronu sad zapravo mogu biti podložne reinfekciji”, pojasnila je Petrović.

Po njezinim riječima, proizvođači cjepiva pozorno prate pojavu novih varijanti koronavirusa.

“Rezultati istraživanja pokazali su da i Pfizerovo i Modernino cjepivo, a pogotovo AstraZenecino imaju slabiju učinkovitost na južnoafričku varijantu i oni razmišljaju u kojem smjeru modificirati svoja cjepiva. Za pretpostaviti je da bi to trebao biti relativno lagan način prilagodbe, ali to zahtijeva i promjenu u proizvodnji”, istaknula je Petrović.