Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

moskva ih priznala

Zašto su Rusiji važne samoproglašene separatističke republike Donjeck i Lugansk?

Karte – Konflikt in der Ostukraine – EN

U ratu koji od tada vode separatisti i vlasti u Kijevu poginulo je više od 14.000 ljudi

Proruske separatističke republike Donjeck i Lugansk (na ukrajinskom Doneck i Luhansk), koje je Moskva danas priznala kao nezavisne, a još od 2014. nisu pod kontrolom Kijeva, smještene su u Donjeckom ugljenom bazenu (skraćeno Donbasu) na istoku Ukrajine, gdje većina stanovnika govori ruski.

U ratu koji od tada vode separatisti i vlasti u Kijevu poginulo je više od 14.000 ljudi.

Rudarsko i metalurško područje

Doneck (nekad se zvao Staljino), najveći je grad u Donbasu i jedan od glavnih metalurških središta Ukrajine. U njemu živi dva miliona stanovnika.

Luhansk (bivši Vorošilovgrad), industrijski je grad s 1,5 miliona stanovnika.

Bazen Donbasa, područja uz granicu s Rusijom na sjevernoj obali Crnog mora, krije goleme zalihe ugljena.

Prisutnost govornika ruskog jezika uglavnom je povezana s dolaskom velikog broja ruskih radnika nakon Drugog svjetskog rata.

Sukob od 2014.

Sukob ukrajinskih snaga i separatista u Donecku i u Luhansku izbio je prije osam godina, neposredno nakon ruske aneksije poluotoka Krima.

Međunarodna zajednica nije priznala njihovu nezavisnost koja je proglašena nakon održanog referenduma.

Kijev i Zapad optužuju Rusiju da vojno i finansijski pomaže proruskim separatistima.

Ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je u ponedjeljak njihovu nezavisnost.

Donbas je usto u središtu kulturne bitke između Kijeva i Moskve koja drži da to područje, kao i velik dio istoka Ukrajine gdje žive govornici ruskog jezika treba zaštititi od ukrajinskog nacionalizma.

Rješenje sukoba kako ga predviđa Sporazum iz Minska, potpisan 2015., ne provodi se, a Kijev i separatisti međusobno se optužuju za njegovo kršenje.

Primirje se uspostavljalo više puta, ali su ga uvijek prekidale zaraćene strane na terenu.

Politički dio ugovora koji predviđa široku autonomiju za pobunjene regije i lokalne izbore u njima po ukrajinskom zakonu, i dalje je mrtvo slovo na papiru, a zaraćene strane prebacuju jedna na drugu odgovornost za taj neuspjeh.

Rusko priznanje nezavisnosti separatističkih regija u ponedjeljak je “očito narušavanje suvereniteta” Ukrajine, jednoglasno je u ponedjeljak navečer poručio Zapad.

Denis Pušiljin, izabran 2018., vodi samoproglašenu Donjecku narodnu republiku (DNR).

Leonid Pasečnjik je čelnik samoproglašene Luganske republike (LNR).

Mnogi ratni vođe i separatistički čelnici ubijeni su zadnjih godina u napadima, u međusobnim obračunima i operacijama ukrajinskih specijalaca, tvrde izvori koje je teško provjeriti. Najistaknutiji je slučaj Pušiljinova prethodnika, Aleksandra Zaharčenka koji je 2018. poginuo u eksploziji.