Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

međunarodni sajam

Mostarski sajam očekuje oko 50.000 posjetitelja

medjunarodni sajam gospodarstva-mostar

Međunarodni sajam gospodarstva – Mostar 2019. od 9.do 13 . aprila okupit će gospodarstvenike iz tridesetak zemalja svijeta u Slobodnoj zoni Hercegovine na 30.000 kvadratnih metara zatvorenoga i otvorenoga izložbenog prostora

Ovogodišnji 22. međunarodni sajam gospodarstva – Mostar 2019. u periodu od 9. do 13. aprila u partnerstvu s Narodnom Republikom Kinom okupit će izlagače iz tridesetak zemalja svijeta, te oživjeti gospodarsku scenu BiH, a grad na Neretvi učiniti centrom gospodarskih i bilateralnih susreta u regiji, javlja Anadolu Agency (AA).

Direktorica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak ističe kako je zadovoljna odzivom izlagača i da su kapaciteti sajma već odavno popunjeni, te uz izlagače iz oko 30 zemalja svijeta na najvećoj gospodarskoj manifestacije očekuje oko 50.000 posjetitelja.

“Narodna Republika Kina već deset godina dolazi intenzivno na Mostarski sajam, a posljednje tri godine izlažu njene velike tvrtke, veliki giganti kao što su Huawei, ZTE-a, informacijske tehnologije, računarska oprema, elektrotehnika. Tako smo s komorom iz Pekinga uradili više projekata na na nivuu državnih gospodarskih dijelova, a jedna od najznačajnijih je ministarstvo naše trgovine i ekonomskih odnosa Vijeća ministara s NR Kinom 2017 godine, napravio je Summit na Mostarskom sajmu 16+1, jedan pojas- jedan put gdje je bilo 16 predstavnika zemalja i naravno sedamnaesta NR Kina“, kazala je Bošnjak.

S obzirom na to da je uspješno završen, kako ističe, i prošle godine taj projekt je ponovljen kroz sajam poljoprivrednih proizvoda i vina, a dugogodišnje saradnje kako naglašava rezultat su i ovogodišnjeg partnerstva.

Štand NR Kine zauzima jednu trećinu velike dvorane, približno 2.000 metara kvadratnih s oko 100 izlagača koji će se atraktivno predstaviti.

“Menadžeri koji rade po cijelome svijetu dolaze u Mostar, a mi moramo u BiH biti ponosni što smo doveli gospodarskog giganta da nam bude partner i da predstavi svoje gospodarske potencijale na našem sajmu“, kaže Bošnjak.

Osim NR Kine predstavit će se gospodarstvenici iz još tridesetak zemalja svijeta iz svih oblasti gospodarstva. To će kako ističe biti mjesto gdje će se umrežiti brojni gospodarstvenici i bez sumnje sklopiti brojne sporazume i ugovore.

Predsjednik Gospodarske komore Federacije BiH, Marko Šantić ističe kako je čast Mostaru i BH da je Kina zemlja partner u gospodarskom smislu, jer se radi o lideru na ekonomskoj platformi u svijetu.

“Mi uvozimo iz Kine oko milijardu i 190 miliona vrijednosti roba, a izvozimo oko 40 miliona, te imamo jako veliki deficit u toj ekonomskoj razmjeni i tu se otvara jedan veliki prostor za novu saradnju s kineskim gospodarstvom. Naravno da naša i kineska politika na ovome Mostarskom sajmu zajedno s institucijama koje rade gospodarstvo u BiH a to su u prvom redu Vanjskotrgovinska i Gospodarska komora FBiH, trasiramo put našim gospodarstvenicima i prema velikim istočnim tržištima“, kazao je Šantić.

Navodi kako se najviše uvoze IT oprema, igrače i rasvjetna tijela a izvozi se papir, karton i namještaj, te građevinski kamen i vino.

Velik prostor za saradnju je, kako ističe, turizam, te se će na ovogodišnjem sajmu predstaviti turistički proizvod Srbije, Crne Gore i BiH, s novim rutama, te vjeruje da će zainteresirati potencijalne goste i rezultirati novim saradnjama.

Ambasador NR Kine u Bosni i Hercegovini Ji Ping ističe da mu je zadovoljstvo što je NR Kina po drugi put partner ove gospodarske manifestacije u BiH, jer kako naglašava Kina i BiH su dugogodišnje prijateljske zemlje.

“U protekle 24 godine od uspostave diplomatskih veza bilateralni odnosi bilježe zdrav i stabilan razvoj uz napredak inicijative pojasni put i saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope kao i stupanje na snagu sporazuma o ukidanju viza za nositelje običnih pasoša. Odnosi između Kine i BiH krenuli su putem brzog razvoja. Zato kažemo da ovogodišnji mostarski sajam je prvi takav sajam poslije stupanja na snagu ukidanja viza za nositelje običnih pasoša i zato ima poseban značaj“, kazao je Ji Ping .

Prijateljstvo između Kine i BiH, kako naglašava učvršćuje se svakog dana, a saradnja u svim oblastima kao što su gospodarstvo i kultura neprekidno se povećava na zadovoljstvo svih.

Zemlja partner NR Kina, kojoj ovo biti drugo partnerstvo na mostarskoj gospodarskoj izložbi, predstavit će svoje razvijeno gospodarstvo, ali i bogatu kulturu.

Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru izložba je općeg tipa i na njoj se tradicionalno predstavljaju gospodarski subjekti iz skoro svih grana gospodarstva, među kojima prednjače poljoprivreda, gastronomija, turizam i uslužne djelatnosti, zatim IT sektor i elektroindustrija.

Sastavni dio Mostarskoga sajma su i njegove dvije tradicionalne podsajamske manifestacije i to Sajam turizma, na kojem se promoviraju autohtona domaća vina i turistička ponuda, te Sajam knjige i grafičke industrije.

Sajam je također, mjesto održavanja bilateralnih političkih razgovora, gospodarskih konferencija, skupova, prezentacija i gastronomskih natjecanja. Pored poslovnog dijela, sastavni dio sajma čine i kulturno-zabavni sadržaji.

Međunarodni sajam gospodarstva – Mostar 2019. održava se u periodu od 9. do 13. aprila u Slobodnoj zoni Hercegovine na 30.000 kvadratnih metara zatvorenoga i otvorenoga izložbenog prostora.