Druga večer festivala: Male liske Mariji Medenici i Aleksandru Milkoviću

Za oboje je ovo prvo individualno priznanje na festivalu „Mostarska liska“

Redakcija
2 min čitanja
Male liske Mariji Medenici i Aleksandru Milkoviću
Male liske Mariji Medenici i Aleksandru Milkoviću

Druge večeri 23. Međunarodnog festivala komedije „Mostarska liska“ mostarska publika gledala je predstavu „Roditelj: prvih šest godina“, autorski projekat Andreja Boke u produkciji Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada. Nakon izvedbe dodijeljene su i nagrade „Mala liska“ za najbolja glumačka ostvarenja večeri.

Priznanje za najbolju glumicu pripalo je Mariji Medenici, dok je nagradu za najboljeg glumca osvojio Aleksandar Milković. Za oboje je ovo prvo individualno priznanje na festivalu „Mostarska liska“.

Hvalili publiku

Marija Medenica nije krila emocije nakon uručenja nagrade, ističući da joj priznanje posebno znači zbog njenog sina.

„Prvi put sam na festivalu, prva nagrada Mala liska, znači mi jer ću se pohvaliti svome sinu. Zbog njega ću se radovati, a to se lijepo kosi i sa temom predstave. Jedva čekam da ga pozovem i kažem mu da sam dobila nagradu. Njega će to obradovati više nego mene“, kazala je Medenica.

Dodala je kako ju je posebno oduševila reakcija mostarske publike.

„Od prvog trenutka publika je reagovala na pravim mjestima. Bilo je uzbudljivo igrati pred publikom koja pažljivo sluša i prati svaki trenutak predstave. To je veliko glumačko zadovoljstvo“, poručila je nagrađena glumica.

Svoje utiske podijelio je i Aleksandar Milković, kojem je ovo bio prvi nastup na festivalu u Mostaru.

„Drugi put sam u Mostaru, ali prvi put na festivalu i prva nagrada, nadam se ne i posljednja. Iskreno, mislim da je doživljaj mostarske publike najveća nagrada“, rekao je Milković.

Povezanost glumaca i publike

Istakao je da je tokom same predstave bilo jasno koliko je snažna povezanost između glumaca i publike.

„Već pred kraj predstave komentarisali smo kako je riječ o jednom lijepom igranju i posebnoj razmjeni sa publikom. Potpuno bih razumio da je bilo ko od kolega dobio nagradu ili da smo svi zajedno nagrađeni“, dodao je on.

Treće festivalske večeri, u nedjelju 17. maja, publiku očekuje predstava „Viking slabog zdravlja“, autorice i rediteljice Vlatke Vorkapić. Predstava je nastala u produkciji Umjetničke organizacije Vedri i oblači u saradnji sa zagrebačkim Teatrom EXIT.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak