Komšijska (ne)sloga: Hrvatska dala Srbiji 12 poena, Srbija nije Hrvatskoj dala nijedan

Na kraju takmičenja Hrvatska je završila na 15. mjestu sa ukupno 124 boda, dok je Srbija zauzela 17. poziciju, dva mjesta iza hrvatskog predstavnika

Redakcija
2 min čitanja
hrvatska srbija eurosong
Predstavnici Hrvatske i Srbije na Eursogonu

Iako je Bugarska ubjedljivo slavila na 70. izdanju Eurosonga osvojivši ukupno 516 bodova, veliko interesovanje publike izazvalo je i glasanje između Hrvatske i Srbije.

Posebnu pažnju gledalaca privukla je razlika između glasova stručnih žirija i publike iz dvije susjedne zemlje. Hrvatsku je ove godine predstavljala grupa Lelek s pjesmom “Andromeda”, dok je Srbiju predstavljao bend Lavina sa numerom “Kraj mene”.

VEZANI Bugarska prvi put pobijedila na Eurosongu. Evo na kojim mjestima su završile Hrvatska i Srbija

Hrvatski žiri dodijelio je Srbiji maksimalnih 12 bodova, što je izazvalo brojne reakcije na društvenim mrežama nakon objave rezultata iz Zagreba. Srbija, s druge strane, Hrvatskoj nije dala nijedan bod od strane stručnog žirija.

Glasovi žirija

Osim maksimalnih 12 bodova za Srbiju, hrvatski žiri je bodove rasporedio na Dansku, Albaniju, Australiju, Finsku, Izrael, Bugarsku, Francusku, Poljsku i Moldaviju.

Srbijanski žiri svojih maksimalnih 12 bodova dodijelio je Bugarskoj, koja je na kraju i odnijela pobjedu na ovogodišnjem takmičenju.

Ipak, kada su u pitanju glasovi publike, situacija je bila potpuno drugačija. Gledaoci iz Hrvatske Srbiji su dali maksimalnih 12 bodova, dok je publika iz Srbije također Hrvatskoj dodijelila najveći mogući broj poena.

Plasmani Srbije i Hrvatske

Na kraju takmičenja Hrvatska je završila na 15. mjestu sa ukupno 124 boda, dok je Srbija zauzela 17. poziciju, dva mjesta iza hrvatskog predstavnika.

Ovogodišnji Eurosong, osim muzičkog spektakla i pobjede Bugarske, obilježile su i brojne reakcije publike na glasanje nacionalnih žirija i publike širom Evrope.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak