Bili smo na utakmici Iran – Novi Zeland: Iranci su podijeljeni oko politike, ali oko BiH nisu

Dešavanja na terenu ostala su pomalo u sjeni svega što se dešavalo van stadiona i na tribinama

3 min čitanja

U iščekivanju druge utakmice grupne faze Svjetskog prventsva 2026. koju će reprezentacija Bosne i Hercegovine igrati u Los Angelesu protiv Švicarske, reporter Fokusa bio je na meču Irana i Novog Zelanda u ovom američkom gradu.

Sjajan meč završio je rezultatom 2:2. Iran se dva puta vraćao iz zaostatka, a Novi Zeland pokazao je da se radi o reprezentaciji koja igra ozbiljan fudbal i nipošto je ne treba otpisivati.

Utakmica u sjeni političkih nesuglasica

Dešavanja na terenu ostala su pomalo u sjeni svega što se dešavalo van stadiona i na tribinama.

Saga o nastupu Irana na Svjetskom prvenstvu traje već neko vrijeme, a donedavno je bilo upitno da li će uopšte biti u mogućnosti doći u Sjedinjene Američke Države. U zadnji čas, odlučili su da će nastupiti na prvenstvu.

Burna politička situacija preslikana je i na tribine, gdje su navijači Irana, odnosno njihova brojna dijaspora u Americi, došli da podrže svoj nacionalni tim. Njihovi navijači koji žive u Iranu, nisu mogli doći.

Manja grupa Iranaca koja bojkotuje sopstveni nacionalni tim, pred stadionom je održala protest. Uz zastave Izraela i lika Reze Pahlavija, protjeranog sina iranskog šaha kojeg smatraju prijestolonasljednikom, poslali su poruke bojkota i prozvali svoje sunarodnjake koji su došli da podrže reprezentaciju.

Na stadionu se po zastavama se mogla nagovijestiti politička opredijeljenost navijača Irana. Dok su jedni nosili zvaničnu zastavu Islamske republike Iran (manja grupa čak je istakla i transparent “Minab 168”, u sjećanje na učenice koje su poginule tokom napada na školu na samom početku izraelsko-američkog rata s Iranom) drugi su nosili onu s lavom koja simbolizira iransku monarhiju, omiljenu među opozicionarima i kritičarima trenutne vlasti.

Ipak, navijači koji su ušli na stadion, ostavili su političke razlike po strani i podržali zajedno svoju reprezentaciju. Na SoFi stadionu, prema zvaničnim podacima, bilo je više od 70.000 ljudi, a preovladali su navijači Irana koji su svaki potez svojih fudbalera oduševljeno podržali.

Razgovarali smo s Irancima, navijaju za Bosnu i Hercegovinu

Oni navijači s kojima smo razgovarali na stadionu nisu željeli razgovarati o politici i razlikama, posebno ne pred kamerama.

O jednoj temi, ipak, nije im bilo mrsko pričati, a to je Bosna i Hercegovina. Zanimljivo je da su skoro svi Iranci koje smo pitali gledali prvu utakmicu reprezentacije BiH na Svjetskom prvenstvu, te su navijali za Zmajeve protiv Kanade.

Iznimka je bio samo jedan Iranac, koji se, kako kaže, kladio da će Kanada pobijediti BiH, i izgubio. Ipak, i on je Zmajevima poželio sreću u nastavku takmičenja.

Pouka je to za kraj – nemojte se kladiti. Posebno ne protiv Bosne i Hercegovine.

Podijeli ovaj članak