euro 2024

Engleska bolja od Srbije, Bellingham riješio utakmicu

bellingham

Nakon tog gola, Englezi su malo povukli ručnu, no Srbije nije uspjevala naći način da dođe u ozbiljniiju šansu.

Engleska je EP u Njemačkoj otvorila pobjedom protiv Srbije. Gol odluke u 13. minutu zabio je Jude Bellingham.

Englezi su od prve minute odlučili žestoko pritisnuti protivnika. Iako s dva napadača u startnoj postavi, ekipa Dragana Stojkovića Piksija skoro da nije izlazila sa svoje polovine terena. Englezi su u prvih deset minuta držali skoro 80 posto vremena loptu u svojim nogama.

Srbija je tako izdržala do 13. minuta. Tada je Saka probio po desnoj strani, ubacio loptu pred gol Srbije, gdje je Bellingham majstorski pletio kroz zrak, Lukića poslao na zemlju a loptu glavom zakucao u protivničku mrežu. Golu je prethodila katastrofalno loša reakcija Gudelja i Vlahovića, koji su samo posmatrali šta Englezi rade.

U drugom poluvremenu Srbije je zaigrala puno bolje, no opet bez konkretnog učinka.

Je li Srbija oštećena?

U 59. minutu desila se sumnjiva situacija, kada su igrači Srbije tražili od sudije da gleda VAR, no on je to odbio. Mitrović je pokušavao doći do jedne lopte ispred Pickforda, Trippier je stizao iza leđa. Čini se da je bilo kontakta, no sudac nije mislio tako. Italijan Orsato nije želio ni gledati VAR.

mitrovic trippier
Detalj iz 59. minute

Bilo je nekoliko polušansi na obje strani do kraja poluvremena, no opet su Englezi imali najbolju.

Kane u 77. minutu pokušao glavom, no Rajković je na golu Srbije maestralno intervenisao i uz pomoć prečke spasio svoj gol.

Vlahović je sa vrha kaznenog prostora u 82. minutu odlično šutirao, ali Pickford je još bolje reagovao. Bio to i jedini udarac Srbije u okvir gola protivnika. Ostalo je na kraju 1:0 za Englesku.

Srbija u narednom kolu igra protiv Slovenije, dok će Englezi na megdan Dancima. Obje utakmice na programu su 20. juna.

Srbija ne smije izgubiti od Slovenije ako želi dalje?!

Srbija je, kao i Hrvatska, već nakon prvog kola došla u situaciju da joj je druga utakmica biti ili ne biti. Slovenci su uzeli bod protiv Danaca i eventualnom pobjedom skoro sigurno bi osigurali plasman u narednu rundu, barem kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Nakon prvog kola Englezi vode s tri boda, Danci i Slovenci imaju po bod, dok je Srbija bez bodova.