liga prvaka

Kapiten Ajaxa golom protiv Tottenhama ušao u istoriju

deligt (1)

Večeras su u revanšu u Amsterdamu već nakon pet minuta igre Kopljanici uduplali tu prednost

Prije devet dana Ajax i Tottenham odigrali su prvo poluvrijeme polufinala Lige prvaka. Slavili su Kopljanici u Londonu 1:0 golom Donnyja van de Beeka.

Večeras su u revanšu u Amsterdamu već nakon pet minuta igre uduplali tu prednost.

Kopljanike je finalu koje čekaju 23 godine približio sjajni Matthijs de Ligt, i tako postao tek četvrti tinejdžer koji se u polufinalu Lige prvaka upisao u strijece. Prije 19-godišnjeg kapitena Ajaxa, to su napravili Nordin Wooter (1996, Ajax), Obafemi Martins (2003, Inter Milan) and Kylian Mbappe (2017, Monaco).

Zanimljivoje da je de Ligt uz Mbappea jedini tinejdžer koji je u Ligi prvaka zabio gol i u četvrfinalu i u polufinalu Lige prvaka. Ukoliko Ajax uđe u finale de Ligt će imati priliku postati treći tinejdžer strijelac u finalu Lige prvaka. Jedini kojima je to do sada uspjelo su Patrick Kluivert (1995. Ajax) i Carlos Alberto (2004. Porto).

Pogledajte gol de Ligta, koji je također, najmlađi kapiten u nokaut fazi Lige prvaka ikada…

AJAX (4-2-3-1): Onana – Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico – Schone, De Jong – Ziyech, Van de Beek, Dolberg – Tadić

TOTTENHAM (4-3-1-2): Lloris – Trippier, Alderweireld Vertonghen, Rose – Wanyama, Sissoko, Eriksen – Alli – Son – Lucas