SP u rukometu

Danska u rukometnom klasiku srušila Francusku za treće svjetsko zlato zaredom

danska francuska rukomet sp ss

Danska je u finalu SP-a u rukometu u Stockholmu pobijedila Francusku 34:29 i stigla je do svog trećeg naslova prvaka svijeta. Danska je sve tri titule osvojila uzastopce (2019., 2021. i 2023.), što ni jednoj reprezentaciji u istoriji do sad nije pošlo za rukom. Francuzi su i dalje najtrofejnija nacija sa šest titula. Inače, ove dvije ekipe su osvojile svako svjetsko zlato od 2007. (kad je Njemačka bila prvak), osim 2013., kad je Španija bila najbolja, piše Index.hr.

Rukometaši Španije osvojili su treće mjesto nakon što su u susretu za broncu pobijedili Švedsku s 39:36.

Do sada se šest puta događalo da neka od reprezentacija odbrani svjetsku titulu. Dva puta je to uspjelo Francuzima (2009-2011, 2015-2017) i Rumunima (1961-1964, 1970-1974), a po jednom Šveđanima (1954-1958) i Dancima (2019-2021). No, Danci su sada postali prvi u povijesti koji su spojili tri svjetske krune. Seriju su počeli 2019. u Danskoj i Njemačkoj, dvije godine kasnije su pobijedili u Egiptu, a sada i na SP-u Švedskoj i Poljskoj.

Ukupno je to njihova sedma medalja na svjetskim prvenstvima. Uz tri zlata imaju i tri srebra i broncu. Dodajmo i kako su odabranici Nikolaja Jacobsena do zlata stigli s osam pobjeda i jednim neodlučenim ishodom, onim protiv Hrvatske.

Francuska je ostala na šest zlata, dva srebra i četiri bronze.

Danci odlično otvorili finale

Danci su bolje otvorili susret, poveli su 4:1, pa 6:2, a na polovici prvog dijela imali su i pet golova prednosti (12-7). Niklas Landin Jacobsen je bio sjajan, a Simon Bogetoft Pytlick i Mathias Gidsel nezadrživi. Međutim, Francuzi su u nastavku prvog dijela pohvatali konce igre.

Probudio se Remi Desbonnet koji je na vratima zamijenio Vincenta Gerarda i Francuzi su u 24. minuti smanjili zaostatak na dva gola minusa (14:12), a u 28. minuti i na samo gol minusa, s koliko se i otišlo na odmor (17:16).

Na otvaranju drugog dijela Francuska je izjednačila (16:16), no u 37. minuti Danci ponovo bježe na +3 (20:17). Francuska se još jednom približila na pogodak zaostatka (23:22), a imala je i kontru za izjednačenje koju je upropastio Kentin Mahe.

Lauge ubio Francuze u nastavku

U 49. minuti Danci ponovo imaju +3 (27:24), tri minute kasnije četiri gola viška (30:26), a kada je Landin obranio sedmerac tri minute prije kraja, pri rezultatu 32:29, a najbolji igrač utakmice Rasmus Lauge zabio za 33:29, priči je bio kraj. Na koncu je završilo 34:29.

Rasmus Lauge je predvodio Dansku s 10 golova, Simon Bogetoft Pytlick je zabio devet, a Mathias Gidsel šest golova. Landin je na koncu sakupio osam, a Kevin Moller tri obrane. Kod Francuza najefikasniji su bili Nedim Remili sa šest golova, Dika Mem s pet i Melvyn Richardson s četiri gola. Francuski golmani nisu imali svoj dan, sakupili su svega sedam obrana – Gerard četiri, a Desbonnet tri odbrane.