Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Đapo: Razgovarati o sistemskim rješenjima problema zagađenosti zraka

BiH

parlament fbih (1)
Foto: I. Kralj

Počela je tematska sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine posvećena problemu zagađenosti zraka u FBiH, na kojoj će se poslanicima obratiti i federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo, nakon čega će uslijediti prezentacija o tom problemu koju su pripremile stručne službe resornog ministarstva.

Ministrica Đapo izjavila je Feni da će na današnjoj sjednici konačno biti razgovarano o sistemskim riješenjima problema zagađenosti zraka jer, nažalost, već godinama nadležni reaguju tek u zimskom periodu kad je problem najizraženiji i uvode ad hoc mjere radi smanjenja zagađenja, a tu praksu moramo prekinuti.

Dodala je da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, putem Federalnog hidrometeorološkog zavoda, zaduženo jedino za uspostavu i adekvatno funkcioniranje monitoringa kvaliteta zraka u Federaciji BiH, a da u slučaju da utvrde prekomjerno zagađenje zraka moraju reagovati kantoni.

Smatra da su kantoni dosad reagovali haotično, te je istakla da Ministarstvo ovom sjednicom želi potaći uspostavljanje temelja bolje koordinacije između kantona, koji ovdje igraju ključu ulogu, i drugih nivoa vlasti.

– Mi imamo odgovarajuću zakonsku regulativu vezanu za zagađenje zraka. Problem je u tome da je niko dosljedno ne provodi. Prije svega, već godinama izbjegava se proglašavanje stanja uzbune u posljednjem trenutku, a bez toga nije moguća upotreba svih interventnih mjera kao što su zaustavljanje saobraćaja, isključivanje određenih vrsta vozila i jačanje gradskog prijevoza, zatvaranje škola, obdaništa, smanjen kapacitet rada – rekla je.

Navela je da se u praksi pokazalo da je uzbuna uvođena rijetko, a nadležne institucije radije čekaju da zagađenje smanji vjetar ili kiša, kao i da je nedopustivo da u 21. stoljeću zdravlje naših građana zavisi od vremenskih prilika.

– Kad se radi o samom Federalnom ministarstvu naša uloga je prije svega vezana za izdavanje okolinskih dozvola za najveća postrojenja, odnosno najveće zagađivače. Zakonski okvir je o tom pitanju veoma kvalitetan. Okolinskim dozvolama su obuhvaćeni svi industrijski pogoni, novi i postojeći. Pragovi koji definiraju obaveznike pribavljanja dozvola su poprilično rigorozni i prate legisltivu u EU. Zahvaljujući tome možete vidjeti da neke od novih investicija ispunjavaju rigoroznije uslove nego što bi morali u drugim državama. To je slučaj, naprimijer, Termoelektrane Banovići – pojasnila je Đapo.

Naglasila je da su investicije veoma bitne, ali da nema kompromisa sa zdravljem građana.

Kazala je da se danas nada konstruktivnom dijalogu, te da je posebno raduje što su učešće najavile brojne nevladine organizacije, koje već odavno smatra bitnim partnerom kad je u pitanju zaštita okoliša.