Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

predsjednik SDA

Izetbegović ocijenio neargumentiranim tvrdnje iznesene u Čovićevom pismu međunarodnim zvaničnicima

bakir izetbegovic – fena 6 (1)

Predsjednik SDA je ocijenio kako to pismo sadrži niz neargumentiranih tvrdnji i neistina, te nekoliko prijetnji

Predsjedništvo Stranke demokratske akcije (SDA) pozdravilo je danas Odluku Centralne izborne komisije o raspisivanju Općih izbora u oktobru 2022. godine, te od ministra finansija BiH Vjekoslava Bevande zatražilo da hitno u proceduru uputi budžet BiH kako bi se osiguralo nesmetano funkcioniranje države i osigurala sredstva za održavanje Općih izbora.

Ovo je jedan od zaključaka koje je Predsjedništvo SDA usvojilo na redovnoj sjednici u Sarajevu, a na kojoj su razmatrana pitanja u vezi s aktuelnom političkom situacijom u BiH, s fokusom na izborni proces i stvaranje pretpostavki za održavanje Općih izbora u BiH, te eliminiranje negativnih utjecaja i politika koje štete BiH, njenim narodima i građanima.

Nakon što je podsjetio na ključna pitanja razmatrana na sjednici, predsjednik SDA Bakir Izetbegović osvrnuo se na sadržaj pisma koje je predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZBiH) i Hrvatskog narodnog Sabora (HNS) Dragan Čović uputio međunarodnim zvaničnicima, a u kojem je ustvrdio da je raspisivanje izbora, zbog ranije presude Ustavnog suda BiH, protivno vladavini prava te da predstavlja prijetnju miru i stabilnosti BiH, najavljujući incijativu za teritorijalni preustroj BiH.

Predsjednik SDA je ocijenio kako to pismo sadrži niz neargumentiranih tvrdnji i neistina, te nekoliko prijetnji.

– Neistina je da je HDZ htio otkloniti diskriminaciju, upravo obratno, da se usvojio prijedlog HDZ-a i SNSD-a, presude Evropskog suda za ljudska prava nikada ne bi bile implementirane, odnosno diskriminacije utvrđene u njima nikada ne bi bili otklonjene – kazao je Izetbegović nakon okončanja sjednice Predsjedništva SDA.

Istovremeno, ocijenio je neargumentiranom Čovićevu tvrdnju o “ugroženosti i diskriminiranju Hrvata”, podsjećajući kako te tvrdnje najbolje demantiraju podaci o zastupljenost predstavnika iz reda hrvatskog naroda u vlasti i upravljačkim pozicijama (ministarskim i direktorskim), prema kojima, od 100 tih pozicija na nivou države Hrvati obnašaju 34, a Srbi i Bošnjaci po 33.

Izetbegović je dodao kako na nivou FBiH Hrvati imaju preko 50 posto više tih pozicija u odnosu na ono što Ustav FBiH propisuje, navodeći kakoje i raspodjela sredstava na lokalnom nivou (općina) dva na prema jedan u korist hrvatskog korpusa.

– Nadalje, tvrdi se da Bošnjaci napadaju na identitet, građanska i politička prava Hrvata, a mi smo u situaciji u kojoj je HNS zaustavio formiranje Vlade, odnosno implementaciju izbornih rezultata prije tri i po godine. Sada nam govore da izbora neće biti nikako, blokiraju popunu Ustavnog suda FBiH – podsjeća Izetbegović.

Predsjednik SDA je ocijenio spornim i neargumentiranim i brojne druge tvrdnje iznesene u spomenutom pismu, uključujući i onu o “političkoj agendi o preglasavanju Hrvata na predstojećim izborima”.

U kontekstu prijetnji iznesenih u pogledu “ugrožavanja mira i stabilnosti” te pokretanju koraka na uspostavljanju nove teritorijalne organizacije BiH, Izetbegović je kazao kako se radi o udaru na Dejtonski sporazum, te podsjetio na dešavanja od prije dvadesetak godina (hrvatska samouprava) i epilog krivičnog postupka protiv ondašnjeg predsjednika HDZ-a Ante Jelavića, a u širem kontekstu i na slučaj “Prlić i drugi”, čiji su akteri osuđeni za pokušaj stvaranja etnički čistog hrvatskog entiteta u BiH.

Prema zaključcima koje je Predsjedništvo SDA na sjednici usvojilo, ovo stranačko tijelo je podržalo odluku Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlmentarne skupštine BiH da pokrene pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa po pitanju izmjena Izbornog zakona kojeg je predložio HDZ, a podržali delegati iz SNSD-a.

Također, Predsjedništvo SDA smatra da retorika, uvredljive izjave i potezi predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića štete odnosima Bosne i Hercegovine i Hrvatske i da predstavljaju nedopustivo miješanje u unutrašnja pitanja BiH, kao i da njegovi javni istupi nanose dodatnu štetu odnosima između Bošnjaka i Hrvata.

U osvrtu na “slučaj Dobrovoljačka”, Predsjedništvo SDA smatra da “podizanje optužnice u slučaju Dobrovoljačka predstavlja evidentan nastavak politički motiviranih postupaka protiv civilnih i vojnih zvaničnika Republike BiH, kojima pojedinci unutar Tužilaštva BiH nastoje promijeniti karakter rata u Bosni i Hercegovini”.

– Tužilaštvo BiH je moralo do sada imati desetke optužnica protiv snajperista i artiljeraca Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS, koji su tokom opsade terorizirali Sarajevo, ubivši 11.541 građanina i građanki, među kojima je i 1.601 dijete – podsjeća Predsjedništvo SDA u jednom od usvojenih zaključaka, prenosi Fena.