Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Predavanja tima stručnjaka

KCUS povodom Ljubičastog dana organizirao predavanje za nastavnike osnovnih škola

Ljubicasti dan333

Cilj edukacije je da se navedena problematika približi nastavnicima

Disciplina za zdravlje djeteta i Disciplina za nauku i nastavu Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu obilježila je 26. mart Ljubičasti dan – Svjetski dan epilepsije. Tim povodom u KCUS je jučer održana edukativna radionica „Dijete sa epilepsijom u školi“ za nastavnike osnovnih škola u Kantonu Sarajevo, a danas za uposlenike.

Na radionicama su prezentirana kraća edukativna predavanja tima stručnjaka koji su uključeni u dijagnostiku i liječenje epilepsije.

Prema riječima prof. dr. Ferihe Čatibušić, šefice Klinike za Pedijatriju 2, slična radionica organizirana je i prošle godine za odgajatelje u vrtićima.

„Cilj edukacije je da se navedena problematika približi nastavnicima. Preko Ministarstva obrazovanja KS uputili smo poziv osnovnim školama. Vrlo smo zadovoljni odzivom. Nastavnici iz drugih kantona čuli su za ovu edukaciju i zamolili nas da i oni dođu. Mi smo uvijek spremni da pomognemo jer je prva pomoć pacijentu oboljelom od epilepsije jako važna, a nije dovoljno poznato kako se ona primjenjuje“, pojasnila je prof. dr. Čatibušić.

Kako kaže prof. dr. Enra Mehmedika Suljić, direktorica Discipline za nauku i nastavku KCUS, Svjetski dan epilepsije obilježava se sa namjerom kako bi se destigmatizirala epilepsija, podigla svijest o toj bolesti, te pokrenuli različiti obrazovni programi u cilju boljeg razumijevanja bolesti, kao i davanje podrške oboljelim.

“KCUS će nastaviti sa edukacijama. Edukativne radionice samo su jedan od segmenata našeg rada. OJ za nauku, nastavu i klinička ispitivanja je institucija u kojoj se funkcionalno sublimira kompletan stručni, naučni i nastavni potencijal KCUS. Mi na organizovani način vodimo brigu o naučnoistraživačkim radovima, edukaciji i stručnom razvoju KCUS. Naš cilj i zadatak je da organiziramo, koordiniramo i stvorimo uslove za nesmetan, kontinuiran i što kvalitetniji horizontalni i vertikalni transfer znanja u KCUS, gradu, državi, pa i šire. Realizacijom ovakvih i sličnih edukacija KCUS pomože nastavnicima da prepoznaju epilepsiju i da mogu na vrijeme dijelovati kako bi svako oboljelo dijete zbrinulo na vrijeme“, navela je prof. dr. Enra Mehmedika Suljić.