Sarajevo

Predstavnici Instituta za nestale osobe BiH i Komisije za nestala lica Crne Gore potpisali dokument o saradnji

INO BiH i Komisija NLCG

Potpisanim dokumentom bliže se uređuje postupak razmjene raspoloživih informacija i dokumentacije od značaja za rješavanja pitanja nestalih osoba kao i postupak utvrđivanja postojanja grobnica, procesa zajedničkih ekshumacija i identifikacija posmrtnih ostataka, njihova primopredaja, izviđanja i zajedničkog obilježavanja i finansiranja svih aktivnosti

Marko Jurišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine i Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore, potpisali su danas u Sarajevu Radna pravila i procedure za realizaciju Protokola o saradnji u traženju nestalih osoba između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore.

Potpisanim dokumentom bliže se uređuje postupak razmjene raspoloživih informacija i dokumentacije od značaja za rješavanja pitanja nestalih osoba kao i postupak utvrđivanja postojanja grobnica, procesa zajedničkih ekshumacija i identifikacija posmrtnih ostataka, njihova primopredaja, izviđanja i zajedničkog obilježavanja i finansiranja svih aktivnosti.

Jurišić je istakao kako je saradnja sa Crnom Gorom po pitanju nestalih osoba izuzetno dobra.

„Zahvaljujući ovom dokumentu naša saradnja će biti još efikasnija i rezultati će sigurno biti primjetni te ćemo doći do našeg cilja, pronalaska svih nestalih osoba“, kazao je Jurišić.

Sa njim se složio i Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore koji je kazao da je u cijelom procesu bilateralna saradnja nezamjenljiv mehanizam.

„Ovo danas je potvrda da mi na tom nivou uređujemo naše odnose. Iza nas su desetine hiljada riješenih slučaja ali i još  mnogo neriješenih. Dok god se jedno lice vodi kao nestalo, mi ćemo se baviti traženjem“, rekao je Đukanović.

Kada su u pitanju zemlje bivše Jugoslavije i žrtve proteklog rata, još uvijek se traga za 11.000 osoba. Istovremeno, u mrtvačnicama na području bivše Jugoslavije nalaze se posmrtni ostaci više od 4.000 neidentifikovanih žrtava.