Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

hnk

Skoro četiri hiljade zdravstvenih radnika bi moglo ponovo u štrajk

protest zdravstveni radnici
Foto: Tomislav Glamuzina/ Fena

Rokovi i uslovi za stupanje u generalni štrajk su jasni. Nova izvršna vlast, bez obzira što je od izbora već skoro godina, sačekat će da prođu godišnji odmori

Gotovo četiri hiljade radnika u zdravstvu Hercegovačko-neretvanskog kantona moglo bi ponovo u štrajk. U sindikatima tvrde da predugo čekaju izjašnjаvanje o njihovom zahtjevu za pregovaranje radi potpisivanja novog Kolektivnog ugovora. Iz Vlade poručuju da još nemaju finansijsku sliku svih zdravstvenih ustanova da bi pristupili pregovorima. Moguće je i da u međuvremenu dođe do smjene vlasti, što predstavlja dodatni problem.

U sindikatima koji okupljaju medicinske radnike čekaju Mirovno vijeće. Na ponudu o novom Kolektivnom ugovoru koju su poslali na adresu Vlade, odgovor nisu dobili. Vlada im istovremeno nije ponudila ni eventualno svoj, drugačiji, prijedlog. Sindikate, tako, od generalnog štrajka dijeli sporazum s poslodavcem o nužnim poslovima u vremenu štrajka.

“Kako god da Vlada radi, radi suprotno zakonskim okvirima kojima je određeno postupanje i pregovaranje Kolektivnog ugovora. Radi nezakonito. Ako ne ponude Kolektivni ugovor, a radnici ne budu zadovoljni nastupit će posljedice za zdravstveni sistem. U potpunosti je Vlada odgovorna za sve, bilo da odugovlači zbog nove Vlade ili nesposobnosti zato što se ne smiju upustiti u nešto tako i pregovarati”, kaže za BHRT Dalibor Vuković, predsjednik Sindikata zdravstvenih djelatnika HNK.

Za obaveze iz Prijedloga Kolektivnog ugovora koji su dostavili sindikati, prema navodima iz Vlade, potrebno je oko 55 miliona maraka za dvije godine. Vlada je spremna krenuti u proces na način da trećinu sredstava preuzme na sebe. Zasad se, kažu, čeka očitovanje 16 zdravstvenih ustanova.

“Ja sam danas kontaktirao kolege u Ministarstvu zdravstva, kazali su mi da se osnivači nisu očitovali. Tek je Grad Čitluk odgovorio da oni nemaju dodatnih sredstava kako bi mogli poštovati odredbe u mogućem novom Kolektivnom ugovoru. Čekamo što će kazati drugi osnivači, pa ćemo tek moći konkretnije razgovarati kako do rješenja”, izjavio je Pero Pavlović, glasnogovornik Vlade HNK.

Na naše pitanje da li se čeka smjena Vlade, glasnogovornik Pavlović rekao je da to nije pitanje za njega, već za političke stranke. U strankama je preovladao stav da je riječ o kupovini vremena.

“Svakako da trebaju premijer i ministar finansija sjesti s ovim ljudima. Ljudi nemaju neralne zahtjeve. Došlo je do povećanja cijena životnih namirnica, to povećanje da li je realno 30 posto ili ne – u svakom slučaju treba sjesti, razgovarati i riješiti problem što je prije moguće”, smatra Omer Hujdur, zastupnik u Skupštini HNK.

Dio vlasti ukoliko se ona bude formirala “po vertikali“ mogle bi biti i stranke “Trojke“. Zdravstvo bi, kažu, bilo jedan od prioriteta.

“Žao mi je što dosad nemamo tu Vladu koja bi rješavala ovaj kao i druge probleme u HNK. Svakako da će ovo biti jedan od prioriteta. Imamo odlazak radne snage iz BiH, problematičan je odlazak medicinskog osoblja. To moramo po svaku cijenu zaustaviti. Pokušati usaglasiti stavove da svi budu zadovoljni za sva vremena”, kaže Hujdur.

Rokovi i uslovi za stupanje u generalni štrajk su jasni. Nova izvršna vlast, bez obzira što je od izbora već skoro godina, sačekat će da prođu godišnji odmori.