Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Tadić: Istrage u predmetima ratnih zločina vrlo složni i dugotrajni postupci

gordana-tadic-1

V.d. glavna tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Tadić sudjelovala je na konferenciji “Dijalozi o naslijeđu MKSJ” gdje je govorila o operativnim izazovima Tužilaštva u provođenju istraga i istakla važnost procesuiranja ratnih zločina seksualnog nasilja, koje procesuiraju MKSJ i pravosuđe BiH, prenosi Anadolu Agency (AA).

Tadić je sudjelovala na konferenciji o naslijeđu MKSJ koja se održava u Sarajevu, na kojoj je govorila o dvije vrlo bitne teme u vezi procesuiranja predmeta ratnih zločina i kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

Tužiteljica je održala izlaganje prilikom promocije knjige-Procesuiranje ratnih zločina seksualnog nasilja u sukobima, čiji su autori glavni tužitelj pri MKSJ, Serge Brammertz i zamjenica tužitelja Michelle Jarvis, a koja sa pravosudnog, humanog i civilizacijskog aspekta govori o težini i ozbiljnosti ratnih zločina silovanja i seksualnog zlostavljanja u ratnim sukobima, koje je procesuirao Haški tribunal.

Tadić je istakla da navedena publikacija, na znanstvenoj i pravnoj osnovi, tretira svu težinu ovih zločina, surovost počinitelja, kao i teške posljedice koje ovi zločini nanose žrtvama, njihovim obiteljima ali i cijeloj zajednici u kojoj žrtve žive i borave.

V.d. glavna tužiteljica istakla je da je knjiga bitan dokument i svjedočanstvo o vrlo važnom aspektu međunarodnog humanitarnog prava, koje štiti dostojanstvo žrtava i civilizacijske vrijednosti.

Također, Tadić je govorila i na panelu koji se odnosi na operativne izazove u provođenju istraga u predmetima ratnih zločina.

U svom izlaganju tužiteljica je istakla da su istrage u predmetima ratnih zločina, vrlo složeni i dugotrajni postupci koji uključuju pronalazak i saslušanje više desetina svjedoka u jednom predmetu, od kojih se neki nalaze van BiH, požrtvovano traganje za dokazima koji nisu uvijek lako dostupni, pronalaske rješenja za mnoge probleme koji se pojave u praksi, kao i uporno traganje za posmrtnim ostacima žrtava ratnih zločina i njihovom identifikacijom.

Haški sud (MKSJ) koncem ove godine, nakon 24 godine postojanja, završava svoj mandat a dalje procesuiranje predmeta ratnih zločina u BiH ostaje zadatak za pravosudne institucije Bosne i Hecegovine, na razinama države, entiteta i Brčko Distrikta BiH.

Tužilaštvo BiH ima dobru saradnju sa MKSJ i nastavit će raditi na donošenju pravde žrtvama ratnih zločina, poručili su iz Tužilaštva BiH.