Procurili tajni podaci CIA-e o Iranu, porazni su za Trumpa: Izdržat će blokadu!

Iran je, prema izvorima iz obavještajne zajednice, uspio sačuvati oko 75 posto svojih mobilnih lansera i čak 70 posto zaliha projektila koje je imao prije rata

Redakcija
6 min čitanja
Ulice Teherana tokom rata s Amerikom
Ulice Teherana tokom sukoba s Amerikom

Povjerljiva analiza američkih obavještajaca, koja je upravo stigla na sto Bijele kuće, bacila je sjenu na optimizam Donalda Trumpa u vezi sa završetkom rata. Kako saznaje Washington Post, CIA je zaključila da Iran može preživjeti američku pomorsku blokadu još najmanje tri do četiri mjeseca prije nego što ga pogodi pravi ekonomski kolaps.

Ova procjena obavještajne zajednice, čiji su tajni izvještaji o Iranu redovno mnogo trezveniji i mračniji od javnih hvalisavih nastupa Trumpa i njegovih ljudi, otkriva i da Teheran i dalje raspolaže ozbiljnim arsenalom balističkih projektila i dronova, uprkos sedmicama brutalnog američkog i izraelskog bombardovanja.

Trump tvrdi jedno

Brojke su neumoljive. Dok Trump u Ovalnom uredu javno govori kako je iranski arsenal “zbrisan s lica zemlje” i da im je ostalo tek 18 ili 19 posto naoružanja, obavještajci na terenu vide drugačiju sliku. Iran je, prema izvorima iz obavještajne zajednice, uspio sačuvati oko 75 posto svojih mobilnih lansera i čak 70 posto zaliha projektila koje je imao prije rata.

Režim je, navodi se u analizi, uspio ponovo osposobiti gotovo sva svoja podzemna skladišta, popraviti dio oštećenih raketa, pa čak i sastaviti nove koje su bile pred završetkom u trenutku kada su počeli prvi napadi.

VEZANI Iran objavio video lansiranja balističkog projektila

Zvanično, administracija i dalje gura priču o potpunoj dominaciji. Visoki obavještajni zvaničnik, koji je želio ostati anoniman, tvrdi da Trumpova blokada “sije pravi haos” i nanosi štetu koja se gomila iz dana u dan. Kaže da je iranska vojska degradirana, da im je mornarica uništena, a vođe se skrivaju po rupama. “Ono što je ostalo jeste glad režima za patnjom civila – izgladnjuju vlastiti narod kako bi produžili rat koji su već izgubili”, poručio je.

“Zid od čelika”

Iako Iran i dalje tvrdoglavo odbija sve američke zahtjeve – od prekida obogaćivanja uranija do otvaranja Hormuškog moreuza – Trump i njegov ministar odbrane Pete Hegseth rat uporno predstavljaju kao “nevjerovatnu vojnu pobjedu”. Trump je jučer blokadu nazvao “čudesnom”, hvaleći mornaricu što je stvorila “zid od čelika” kroz koji niko ne prolazi.

Dan ranije tvrdio je da se iranska ekonomija “urušava”, da njihova valuta ne vrijedi “ništa” i da režim više nema čime plaćati vojnike. Njegov ministar finansija Scott Bessent čak je osmislio zvučno ime za režim sankcija – “Ekonomski bijes” – prognozirajući da će iranska naftna infrastruktura uskoro biti trajno uništena.

Međutim, izvori Washington Posta upozoravaju da bi Iran mogao biti mnogo otporniji nego što predviđa čak i CIA. Režim je, kažu, postao radikalniji i uvjereniji nego ikada da može nadživjeti američku političku volju. Historija nas uči da slični režimi znaju godinama preživljavati pod embargom i zračnim udarima.

Propast projekta

Podsjetimo, rat je počeo 28. februara, a Iran je odmah zatvorio Hormuški moreuz, ključni prolaz za svjetsku trgovinu naftom. Iako je primirje postignuto 7. aprila, mirovni pregovori u Pakistanu su propali, a Trump je odgovorio potpunom blokadom iranskih luka. “Nije me briga hoće li se vratiti pregovorima. Ako i ne dođu, meni je to sasvim u redu”, rekao je tada hladno.

Prošle nedjelje Trump je pompezno najavio operaciju “Projekt Sloboda” kako bi osigurao prolaz trgovačkim brodovima uz pratnju mornarice, ali je već u utorak sve zaustavio, tvrdeći da su pregovori naglo “jako napredovali”. Teheran trenutno navodno razmatra novi američki prijedlog koji bi im trebao stići preko pakistanskih posrednika.

VEZANI Iranski mediji: Obustava operacije “Projekat Sloboda” znak poraza Amerike

Dok Bijela kuća tvrdi da Iran zbog blokade gubi pola milijarde dolara dnevno, realnost na terenu je složenija. Iranci naftu skladište u tankerima koji zbog blokade ionako ne mogu nigdje isploviti, a proizvodnju su smanjili taman toliko da bušotine ostanu ispravne. “Situacija nije ni približno toliko očajna kako neki tvrde”, kaže jedan od izvora.

Jeftini dronovi

Obavještajci strahuju da bi Iran mogao početi krijumčariti naftu željeznicom kroz centralnu Aziju. Iako to ne može zamijeniti morske puteve, režimu bi moglo osigurati taman toliko prostora da preživi još mjesecima. Kada je riječ o oružju, Iran i dalje ima zastrašujući arsenal – prije rata imali su 2.500 projektila i hiljade kamikaza-dronova.

Istraga Washington Posta otkrila je da su iranski napadi na američke baze u regiji nanijeli mnogo veću štetu nego što je Washington ikada priznao. Pogođeno je najmanje 228 objekata i komada opreme, što je nivo uništenja koji se sistematski prešućivao.

Za kontrolu Hormuškog moreuza projektili su zapravo sporedni – ključni su jeftini dronovi. Oni se mogu sastavljati u malim, skrivenim skladištima koja je gotovo nemoguće locirati. “Dovoljno je da samo jedan dron pogodi brod i niko više neće htjeti osiguravati tankere koji tamo prolaze”, objašnjava Danny Citrinowicz, stručnjak za sigurnost iz Tel Aviva.

Na kraju dana, cijela ova “pobjednička” operacija mogla bi završiti kao strateški debakl. Umjesto da sruši režim i uništi njihovu nuklearnu bombu u nastajanju, Trump bi mogao ostaviti Iran snažnijim nego prije – sa ublaženim sankcijama, i dalje moćnim raketnim arsenalom i nuklearnim gorivom koje i dalje mirno obogaćuju na vlastitom tlu, zaključuje Washington Post.

Podijeli ovaj članak