Smučarki klub Sarajevo najbolji na stazama na Crepoljskom

07_page-0001 (1)

U arhivi Infobiroa, kojem Fokus.ba ima pristup, pronašli smo tekst objavljen 28. januara 1941. godine u Jugoslovenskoj pošti.

Tekst kojem nije naveden autor prenosim u cjelosti:

Preko 50 takmičara borilo se jučer za naslov prvaka Crepoljskog Jučer su po lijepom vremenu i dobrom snijegu održane utakmice za prvenstvo Crepoljskog i za prvenstvo sarajevskog zim. sport, potsaveza.

Interes među takmičarima i među sportskom publikom bio je — kao što smo to i predviđali — vrlo velik. Pored sarajevskih klubova poslali su svoje takmičare i beogradski klubovi S. P. D.. »Jugoslavija« i B. S. K. Na , startu je bilo preko 50 takmičara, što za naše prilike pretstavlja rekordan broj. Borba je medu klubovima i pojedincima bila neobično oštra, puna iznenađenja i nepredviđenih obrta naročito među juniorima.

Najbolje rezultate postigli su takmičari Smučarskog kluba Sarajevo, koji osvojili oba momčadska prvenstva (za seniore i juniore) i pojedinačno prvenstvo seniora i na taj način oba pehara: pretsjednika opštine i »Jugoslovenske Pošte«.

TEHNIČKI REZULTATI Pojedinačno su postignuti slijedeći rezultati seniori na 18 km: 1) Knap Leo (Smučarskl klub) j 1.46’82” 2) Marušić Franjo (Slavija) 1,50’37” 3) Baraj Franjo (Jugoslavija) 1,58’27” 4) Legat Vili (Smuč. klub) 2,00’28” 5) Vit Rudolf (Jugoslavija) 2,02’05” 6) Mariović Vinko (Smuč. klub) 2,02’31” 7) Zdravković Ljubiša (SPD) 2,04’19” 8) Gionar Jože (Jugosl.) 2,06’41)” 9) Poluga MU. (Smuč. klub) 2,09’55” 10) Skramić Drago (Slavija) 2,23’07” itd. Juniori na 10 km: 1) Marinković Dimitrije (SPD) 1,04’55” 2) Miličevič Karlo (Slavlja) 1,06’28” 3) Anđić Savo (Smuč. klub) 1,07’17” 4) Sušić Sreto (Smuč. klub) 1,08’45” 5) Korić Muhamed (Smuč klub) 1,12 59” 6) Flipović Rudolf (Smuč. klub) 1,12’59” 7) Daberer Hubert (Slav.) 1,17’40” 8) Radenović (Smuč. klub) 1,18’42” itd. Plasman momčadi: Seniori: 1) Smučarskl klub Sarajevo; 2) Jugoslavija (Beograd) a ostala momčad nisu stigli kompletni Juniori: 1) Smučarski klub, Sarajevo; 2) Slavlja, Sarajevo; 3) Jugoslavlja, Beograd.

Kako su ove utakmice bile ujedno i utakmice za prvenstvo sarajevskog Zimsko sportskog podsaveza, za koje su se takmičili samo članovi sarajovskih klubova, to važi prednji plasman pojedinaca, bez beogradskih takmičara i za podsavezno prvenstvo.

Novi su prvaci za godinu 1941 za seniore Leo Knap, a za juniore Miličević Каrlо. Organizacija i izvođenje utakmica i bila je vrlo dobra.

Digitalni Arhiv možete pretraživati na internet adresi www.infobiro.ba. Riječ je o izdanju Mediacentra Sarajevo koji podržava razvoj nezavisnog i profesionalnog novinarstva u BiH.