Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Mladen Ivanića okuplja srpske predstavnike u institucijama BiH

BiH

mladen-ivanic_orig

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz bh. entiteta Republike Srpske Mladen Ivanić zakazao je za četvrtak sastanak na kojem će se raspravljati o učešću predstavnika srpskog naroda vezano za rješenja o Statutu Grada Mostara i izmjenama Izbornog zakona BiH.

Na sastanak koji će se održati u Skupštini Grada Istočno Sarajevo pozvani su poslanici i delegati Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i ministri i zamjenici ministara u Vijeću ministara iz bh. entiteta RS, te potpredsjednik FBiH iz srpskog naroda.

“Kao što ste već upoznati, u toku su razgovori vodećih stranaka u federaciji BiH u vezi sa Statutom Grada Mostara i izmjenama Izbornog zakona BiH. Tim povodom, predstavnici Srba Grada Mostara uputili su u decembru 2015. godine prijedlog za održavanje zajedničkog sastanka svih srpskih predstavnika u institucijama BiH kako bi se zajedničkom aktivnošću izdejstvovala rješenja koja će omogućiti opstanku srpske zajednice u Mostaru i njeno učešće u političkom životu i donošenju relevantnih odluka”, stoji u pozivu srpskim predstavnicima u institucijama BiH koje je uputio član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

Inače, predstavnici srpskog naroda nedavno su u Mostaru održali sastanak sa predstavnicima političkih partija iz srpskog naroda koji učestvuju u radu Inetrresorne radne grupe za pripremu izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH upravo vezano za njihovo učešće u razgovorima i dogovorima oko rješenja koja se odnose na Grad Mostar.

“Oni su tražili da se zadrži dosadašnji princip da najmanje četiri vijećnika u Gradskom vijeću Mostara budu iz jednog konstitutivnog naroda, odnosno kako je to do sada bilo. Njihov je zahtjev da se osigura da se taj broj ne bi smanjivao. Rekao sam da to ne bi trebalo biti dovedeno u pitanje vezano za dosadašnje principe u odnosu na Statut Grada Mostara i Izborni zakon BiH. Kada je u pitanju osvajanje direktnih mjesta to zavisi od birača, odnosno kako budu izborna područja regulisana. Od toga zavisi šta će biti”, rekao je u izjavi za Anadolu Agency Lazar Prodanović, član Interresorne raden grupe za pripreme izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.

Prodanović je potvrdio kako će se u četvrtak na poziv člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića održati sastanak svih srpskih predstavnika u institucijama BiH na koji je pozvan i potpredsjednik FBiH iz srpskog naroda Milan Dunović.
“Tema su razgovori o pitanju Mostara i učešću srpskih političkih partija u izbornom procesu u Gradu Mostaru i pretpostavljam da će biti priče o implementaciji presude Ustavnog suda BiH koja se odnosi na Grad Mostar”, rekao je Prodanović.

Inače, Ustavni sud BiH 2011. godine donio je odluku kojom je suspendovao određene članove Statuta Grada Mostara zbog čega nije bilo moguće da se održe lokalni izbori u Mostaru 2012. godine jer izmjene Statuta nisu usaglašene sa odlukom Ustavnog suda BiH. Tako je od 2012. godine Grad Mostar jedina lokalna jedinica samouprave u Bosni i Hercegovini koja već gotovo četiri godine nema svoje zakonodavno tijelo – Gradsko vijeće.

Interresorna radna grupa za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH već ranije j pokušala da riješi pitanje statusa Grada Mostara, ali bez uspjeha. Nakon razgovora čelnika SDA i HDZ BiH to pitanje je prepušteno u nadležnost gradskih odbora dvije stranke, uz asistenciju stranačkih centrala.

Rok do kojeg bi trebalo usvojiti izmjene Statuta Grada Mostara i Izbornog zakoan BiH je sredina maja kada Centralna izborna komisija BiH donosi odluku o raspisivanju lokalnih izbora u BiH.

Predsjednik Centralne izborne komisije BiH i član Inetrresorne radne grupe Ahmet Šantić u razgovoru za AA nije mogao precizirati da li će Centralna izborna komisija kada sredinom maja, odnosno 180 dana prije održavanja izbora objavi odluku o tome, izostaviti da će se na lokalnim izborima 2016. godine, kao što je to bio slučaj prije četiri godine, učiniti isto kada je u pitanju izbor za Gradsko vijeće Grada Mostara zbog neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH iz 2011. kojim su suspendovani određeni članovi Statuta Grada Mostara koji se odnosi na izborni proces u toj lokalnoj zajednici.

“Ne mogu sada reći šta će biti sa izborima u Gradu Mostaru. Rano je, ne mogu prejudicirati treba da vidimo hoće li biti nekih rješenja. Treba da vidimo na Interresornoj radnoj grupi da li će doći do nekih rješenja, a znamo i od koga ih moramo očekivati, od predstavnika onih političkih stranaka koje učestvuju u razgovorima za rješavanje pitanja statusa Grada Mostara. Zato ne bi bilo dobro da prejudiciram odgovor, što se tiče toga. Nadam se da će biti neko rješenje za Mostar. Moram da vjerujem i optimista sam. Moram biti optimista”, poručio je Šantić.

Predsjednik Centralne izborne komisije BiH istakao je da onda kada dođe vrijeme za raspisivanje izbora, tada će se konačno odrediti kao Centralna izborna komisija BiH.

“Mada i pred samo održavanje izbora par mjeseci ako budu nađena odgovarajuća rješenja za Grad Mostar ona mogu da budu praktički implementirana. Možda bi nama bilo dovoljno dva do tri mjeseca prije održavanja izbora da se to desi, odnosno da u tom smislu izbori i u Mostaru budu održani. Dakle, ako bi se i u međuvremenu, ako sada ne bude rješenja, u nekom razumnom roku stvorile pretpostavke za održavanje izbora, sve kapacitete CIK-a BiH bi stavili u funkciju i te izbore uvrstili i završili po novim pravilima”, naveo je u razgovoru Ahmet Šantić.