Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Narušena privatnost i ugled Fahrudina Radončića

fahrudin-radoncic-kosovo

Kosovski tužioci narušili su privatnost i ugled Fahrudina Radončića navodeći detalje iz njegovog privatnog života u optužnici protiv Nasera Kelmendija, zaključila je Komisija za zaštitu ljudskih prava Evropske Unije (EU).

Komisija za zaštitu ljudskih prava je zaključila da su Radončićeva prava prekršena jer se u optužnici protiv Kelmendija spominje kao „kriminalac“, bez da se optuži za bilo kakvo djelo.

Optužnica također, kako navodi Komisija u svom rješenju, bespotrebno sadrži nedovoljno potkrijepljene detalje iz Radončićevog privatnog života, poput toga da je njegova bivša supruga bila u vezi s Ramizom Delalićem, kao i da „postoje dokazi da je tokom rata sarađivao s neprijatljskim snagama“.

„Komisija smatra da ovakvo predstavljanje Radončića u dispozitivu optužnog akta, na način da Tužilaštvo nije navodilo sumnje već sigurnost u svoje navode, može stigmatizirati podnosioca zahtjeva i imati veliki uticaj na njegov privatni život i ugled“, stoji u odluci.

Komisija za zaštitu ljudskih prava je zatražila da Tužilaštvo javno objavi da su prekršili Radončićeva prava, kao i da odluku pošalju svim tužiocima u misiji EU-a na Kosovu.

Kosovsko tužilaštvo je Komisiju obavijestilo da je odluka proslijeđena svim tužiocima, ali je nisu javno objavili. Komisija je, nakon toga, slučaj zatvorila uz napomenu da je samo djelimično postupljeno po njihovim zahtjevima.

Radončić je za Balkansku istraživačku mrežu u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) izjavio da je zadovoljan odlukom jer ima „moralnu i pravnu satisfakciju“.

„Sigurno je da ćemo protiv nadležnog tužioca predložiti sankcije i eventualno druge pravne radnje. A što se tiče namirenja finansijske štete, koje su ogromne zbog narušavanja moje reputacije, pravni tim će napraviti analizu hoćemo li se obratiti sudovima u Americi ili negdje drugo“, rekao je Radončić.

Na upit BIRN-a BiH upućen Kosovskom tužilaštvu nisu mogli odmah odgovoriti da li planiraju pokretati neke procedure protiv postupajućeg tužioca u vezi sa odlukom Komisije za zaštitu ljudskih prava, niti da li će javno obznaniti da su prekršena Radončićeva prava.

Radončiću se u Sarajevu sudi sa još tri osobe za ometanje rada pravosuđa, odnosno da je naredio izvršenje pritiska na svjedokinju Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu.

Kelmendiju se na Kosovu sudi za organizirani kriminal, kupovinu, posjedovanje, distribuciju i prodaju narkotika, kao i za ubistvo Ramiza Delalića.

Radončić je krajem oktobra prošle godine svjedočio na Kosovu, kada je negirao da ima bilo kakve veze s ubistvom Delalića i rekao da je slučaj protiv njega politički motivisan.

Komisija za zaštitu ljudskih prava Evropske Unije, koja je donijela odluku, formirana je 2009. godine, s ciljem razmatranja navodnih kršenja prava od strane misije EULEX-a na Kosovu.