Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

usvojeno 20 zaključaka

NSRS odbacila “Rezoluciju o poštovanju žrtava fašističkog režima i pokreta”

162946

Konstatovano je ”da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvajanjem Rezolucije pristupio sramnom prekrajanju istorijskih činjenica i pridružio se revizionističkim snagama, kojima je cilj uopštavanje i marginalizovanje stradanja Srba u Drugom svjetskom ratu”

Narodna skupština Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, danas je na 14. posebnoj sjednici odbacila “Rezoluciju o poštovanju žrtava fašističkih režima i pokreta” koju je usvojio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na 8. sjednici , javlja Anadolu Agency (AA).

Poslanici u NS RS usvojili su 20 Zaključaka koje su predložili klubovi poslanika SNSD-a, DNS-a, DEMOS-a, NDP-a, US, SPS, SP i poslaničke grupe Nezavisni poslanici.

Osim odbacivanja Rezolucije u zaključcima se konstatuje ”da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvajanjem Rezolucije pristupio sramnom prekrajanju istorijskih činjenica i pridružio se revizionističkim snagama, kojima je cilj uopštavanje i marginalizovanje stradanja Srba u Drugom svjetskom ratu”.

“Neprihvatljiva je bilo kakva kvalifikacija zločina u Drugom svjetskom ratu koja ne sadrži odrednicu da je nad Srbima izvršen sistematski genocid. Narodna skupština podsjeća da je istrebljenje Srba bio zvaničan državni projekat NDH”, jedan je od zaključaka.

Konstatovano je da je neprihvatljiv sam naziv Rezolucije jer kvalifikuje fašističke režime i pokrete kao agresore, a ne Nezavisnu Državu Hrvatsku, koja je zvanično provodila sistematsko iseljavanje, pokrštavanje i ubijanje Srba.

“Nepojmljiva je konstatacija da je u Drugom svjetskom ratu stradao značajan broj žrtava iz Bosne i Hercegovine. Bosna i Hercegovina tada nije ni postojala, već samo NDH, a žrtve su bili Srbi, Jevreji, Romi i antifašisti”, navodi se u zaključcima.

Osim toga, NS poziva sve u BiH da istorijske činjenice uvažavaju i da se ne bave revizionizmom, navodeći i da je “revizionizam i navođenje Bošnjaka kao stradalnika u Drugom svjetskom ratu, koji kao nacija nisu ni postojali tada”.

“Srpski narod je bio nosilac antifašističke borbe i kao takav je podnio najveće žrtve za oslobođenje svih zemalja u regionu. NS RS ima dužnost da čuva sjećanje na žrtve srpskog naroda i u tom smislu obavezuje i sve predstavnike u institucijama RS i BiH da u svojim aktivnostima njeguju istinu i antifašističke vrijednosti srpskog naroda”, glasi jedan od zaključaka.

Osim toga, podsjeća se da u RS-u pravno egzistira Deklaracija o genocidu NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svjetskog rata.

“NS RS nakon isteka gotovo pet godina od usvajanja Deklaracije o genocidu NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svjetskog rata, smatra da nije realno očekivati da nadležne institucije BiH i Republike Hrvatske u doglednom vremenu usvoje zakonske akte kojima bi se ustanovio isti dan za sjećanje na žrtve genocida NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svjetskog rata, kako je to usvojeno stavom 10. zaključaka iz usvojene Deklaracije, te da je jedino realno očekivati da postoji institucionalni kapacitet kao i javno iskazana volja u RS-u i Republici Srbiji da se zakonskim aktom utvrdi i uredi ovaj dan”, zaključeno je večeras.

Poslanici u NS RS zaključili su ”da Rezolucija o poštovanju žrtava fašističkih režima i pokreta ne odgovara istorijskim činjenicama i kao takva ne može se primjenjivati u entitetu RS”.

NS RS obavezala je Vladu RS da u roku od 60 dana uputi na razmatranje i usvajanje u NS RS nacrt Zakona o Danu sjećanja na žrtve genocida NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svjetskog rata, a da u pripremu nacrta ovog Zakona uključi stručne saradnike iz Akademije nauka i umjetnosti RS kao i predstavnike građanskih udruženja koja baštine kulturu sjećanja na žrtve genocida NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svjetskog rata.

“NS RS ne podržava i odbacuje bilo kakve manifestacije prilikom kojih se glorifikuju poraženi fašisti iz Drugog svjetskog rata. Neprihvatljive su i uvređujuće prema žrtvama fašizma bilo kakve proslave poput ‘Blajburga’ od strane vlasti Republike Hrvatske”, navodi se se u zaključcima i dodaje da je provokacija isticanje u bilo kojem obliku ustaškog pozdrava “Za dom spremni” kako za žrtve Drugog svjetskog rata, tako i za potomke žrtava.

Odbačene su “netačne konstrukcije i spekulacije vezane za dio dokumentacije iz Jasenovca”, te zaključeno da je u saradnji sa Muzejom Holokausta u Vašingtonu značajan dio dokumentacije iz Jasenovca snimljen i na savremeni tehnički način obezbjeđen putem mikrofilmovanja i konzervacije.

“NS RS formiće parlamentarnu delegaciju koja će posjetiti Muzej Holokausta u Vašingtonu i uvjeriti se u stanje dijela jasenovačke građe koja se tamo nalazi”, zaključeno je.

Ova institucija potvrdila je “da se jasenovačka građa nalazi u Arhivu Republike Srpske u savremenoj tehničkoj obradi i da je dostupna javnosti”, kao i “nalaze Anketne komisije koja je formirana u NS i koja je utvrdila stanje jasenovačke građe”.

Zaključci NS RS stupaju na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku RS”, istaknuto je.