Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ratni zločini

Obilježavanja godišnjica zločina u Ahmićima i Trusini uz posebne mjere

ahmici_trusina

Organizatori kažu da ove godine, prvi put, neće biti kolektivnog obilježavanja zbog epidemije koronavirusa

Obilježavanje godišnjica zločina u selima Ahmići i Trusina zbog epidemije koronavirusa bit će organizirane uz posebne upute i mjere zaštite, potvrdili su za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) organizatori.

U četvrtak, 16. aprila, bit će obilježena 27. godišnjica ubistva 116 civila u Ahmićima (općina Vitez), koja su počinili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), te ubistva 15 civila i sedam vojnika, koji su se prethodno predali i koje su ubili pripadnici Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) u Trusini (Konjic).

Organizatori kažu da ove godine, prvi put, neće biti kolektivnog obilježavanja zbog epidemije koronavirusa.

“Mi smo predali zahtjeve MUP-u Srednjobosanskog kantona. Nismo mogli dobiti dozvolu za javno okupljanje, pa ga neće ni biti. Nemamo saglasnost njihovu za javno okupljanje, ali ne može nama niko zabraniti da to obilježimo. Na nama je da se držimo njihovih uputa, svi učesnici će imati maske i rukavice”, rekao je za BIRN BiH Atif Ahmić, predsjednik Udruženja žrtava rata “16. april”.

Napad na Ahmiće se dogodio 16. aprila 1993. godine, a među ubijenim civilima su stariji ljudi, žene i djeca. Najmlađa žrtva je imala tri mjeseca, a najstarija 82 godine. Ukupno je pronađeno 86 tijela, a za ostalima se još uvijek traga.

“Mi smo prije dvije sedmice ima dženazu djetetu od tri mjeseca koje je zapaljeno. Šta je to dijete moglo skriviti, a niko nije odgovarao za to? Žalosno je pričati na tu temu, kazne su minimalne”, kazao je Ahmić.

Pred Sudom BiH je za zločin u Ahmićima osuđen Paško Ljubičić na deset godina zatvora. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je 2004. osudio Daria Kordića na 25 godina zatvora za ratne zločine počinjene u srednjoj Bosni, a koji su uključivali i ubistva u Ahmićima kod Viteza. Nakon što je odslužio dvije trećine kazne, Kordić je pušten iz zatvora.

Zbog zločina u Ahmićima pred Sudom u Haagu osuđen je i Drago Josipović na 12 godina, dok je Vladimir Šantić osuđen na 25 godina zatvora.

Predsjednik Udruženja žrtava rata “16. april” kaže kako preživjeli članovi porodica nisu zadovoljni procesuiranjem zločina, ali ni pronalaskom posmrtnih ostataka.

“Kako ćemo biti zadovoljni? Nijedan izvršilac nije osuđen, jedino je nekoliko njih osuđeno po komandnoj odgovornosti, ali nije dovoljno, to je sitnica za učinjenu stvar. Mi tragamo za još 29 Ahmićana. Moja majka još uvijek nije pronađena, ne mogu biti zadovoljan”, kazao je Ahmić.

Na isti dan, u Trusini će se kao i svake godine odati počast žrtvama hrvatske nacionalnosti ubijenim u ovom selu, kada su pripadnici ABiH 16. aprila 1993. ubili 15 civila i sedam pripadnika HVO-a koji su se prethodno predali. Tada su ranjene četiri osobe, među kojima dvoje djece. Ove godine obilježavanje će se održati u nešto užem krugu i molitvom fra Ivice Karatovića.

“Doći ćemo pomoliti se Bogu, imati jedno opijelo za naše pokojne, i to je sve. Kakvo je vrijeme, zarazne bolesti, borimo se sedam dana sa požarima, svi smo nekako priklješteni mukama i nevoljama”, rekao je Karatović za BIRN BiH.

Pred Sudom BiH za zločin u Trusini pravosnažno su osuđeni Edin Džeko na 13 godina, Rasema Handanović na pet i po, Mensur Memić na deset, Nedžad Hodžić na 12 i Nihad Bojadžić na 15 godina zatvora. Za zločin u Trusini optužen je Zulfikar Ališpago, ali je zbog njegovog zdravstvenog stanja suđenje bilo prekinuto.

Svećenik u Trnovu fra Ivica Karatović ističe kako je na ljudima da žive i gledaju naprijed. Ne želi svojim riječima ikome kukati i stavljati muku na srce, nego nadu da ide kroz život.

On nije pobornik javnih obilježavanja tužnih događaja, ali kaže kako molitvom za stradale treba odati počast.

“Nosimo svi rak-rane rata, ali davno je to bilo. Treba se Bogu pomoliti. Bože providi i prosvijetli svakome pamet da ne bude nikada više zla i ovakvih tužnih sjećanja”, kazao je Karatović.