Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

University and Gender Mainstreaming

Projekt “UNIGEM” osigurava rodnu ravnopravnost nastavnika i studenata u regiji

rodna rav (1)

Tim povodom potpisan je Memorandum između TPO fondacije i 17 univerziteta/sveučilišta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore

U toku je projekt University and Gender Mainstreaming ‘UNIGEM’ koji predstavlja opredijeljenost univerziteta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i siguran ambijent za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na univerzitetima u Bosni i Hercegovini i regiji.

Tim povodom potpisan je Memorandum između TPO fondacije i 17 univerziteta/sveučilišta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju, sapćeno je sa Sveučilišta Hercegovina.

U okviru projekta ‘UNIGEM’ uspostavljen je Ured za rodnu ravnopravnost na Sveučilištu Hercegovina na čelu kojega je imenovana koordinatorica Martina Primorac, a u radu joj pomaže četveročlani savjetodavni odbor sastavljen od članova nastavnog osoblja Sveučilišta.

– Ured je uspostavljen u svrhe realizacije projektnih ciljeva. Potpisnici su prepoznali rodnu ravnopravnost kao važan pokazatelj ukupnog stanja ljudskih prava i sloboda na sveučilištima i društvu u cjelini. Cilj je da se vrijednosti pravde, pravičnosti i ravnopravnosti ne promoviraju samo formalno, već da se istinski zagovaraju i žive – kazala je Primorac.

Realizacija projektnih ciljeva trajat će četiri godine, a predviđa i istraživanje o stanju rodne ravnopravnosti na sveučilištima prije i nakon implementacije ovog projekta kojega u cijelosti finansiraju Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske u Bosni i Hercegovini.

Kao dio globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” članovi Ureda organizirali su seriju informativnih radionica za studente i širu javnost koje su se održavale online putem Google Meet-a.

U kampanju su uključeni i studenti koji su organizirali narativne i melodijske vježbe kao i online radionice na teme ekonomskog nasilja nad ženama, žene u borbi za prava te prava djece s poteškoćama u razvoju i diskalkulija.

– Regionalna suradnja sveučilišta na pitanjima rodne ravnopravnosti pokazatelj je kako se partnerskim radom postižu odlični rezultati. Sustavni pristup u uvođenju rodne ravnopravnosti pomoći će da akademske institucije budu sigurnije mjesto za sve i bez diskriminacije – objasnila je Primorac, dodavši kako je trenutno težište rada na usvajanju Gender Action Plana čiji je prijedlog upućen prema Senatu.