Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Nagrada umjesto sankcija

Veličanje ratnog zločinca “prijemni” ispit u Srbiji za dvije studentice iz BiH

ratko mladic grafit
Foto: Alen Bajramović (RFE/RL)

Valentina Vujičić i Slađana Todić, studentice Fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Univerziteta u Sarajevu, školovanje će nastaviti na Akademiji za nacionalnu bezbjednost u Beogradu

U Sarajevu oštri komentari i reakcija tužilaštva, u Beogradu dobrodošlica.

Nakon što su objave dve studentkinje iz Sarajeva na društvenim mrežama, poput podrške osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, stigle do bh. tužilaštva, iz Beograda im je upućen poziv za nastavak školovanja.

To je, kako je rečeno, učinio direktor Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandar Vulin.

Vulin se od 11. jula nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Država zbog navodne korupcije i umiješanosti u trgovinu drogom, kao i zbog veza sa Rusijom.

Valentina Vujičić i Slađana Todić, studentice Fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Univerziteta u Sarajevu, školovanje će nastaviti na Akademiji za nacionalnu bezbjednost u Beogradu.

Akademiju je 2013. godine osnovala Vlada Srbije na prijedlog Bezbjednosno-informativne agencije.

Novinar iz Bosne i Hercegovine Dragan Bursać rekao je za RSE da je država Srbija dvije studentice “nagradila” za njihovo ponašanje.

“Ako reprezent države Srbije poziva dvije osobe koje se sprdaju sa genocidom, koje veličaju ratne zločince, na nastavak školovanja, onda nije nikakav drugi zaključak nego jednostavno da se zločin isplati i da su ljudi koji veličaju zločince nagrađeni”, ocenio je Bursać.

Šta su studentice objavljivale?

Jedna od studentica je na društvenim mrežama objavila fotografiju generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića uz natpis “Osuđen na besmrtnost. Bio si i ostat ćeš naš heroj”.

Mladić je pred Haškim tribunalom osuđen na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u Bosni i Hercegovini 1992-1995.

Druga studentica je objavila fotografiju sa podignuta tri prsta i u majici sa likom Mitra Maksimovića Manda.

Maksimović je, prema navodima medija, bio ratni komandant specijalne jedinice Vojske Republike Srpske “Mandini lavovi”.

Kako su prenijeli mediji, njega je tokom rata u BiH, u maju 1993, u četničkog vojvodu promovisao Vojislav Šešelj, aktuelni lider Srpske radikalne stranke.

Šešelj je i sam osuđen pred Haškim tribunalom zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.

Objave dvije studentice pojavile su se u medijima 11. jula, na dan godišnjice genocida u Srebrenici. RSE nije mogao da utvrdi kada su to objavile.

U genocidu u Srebrenici, nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine u julu 1995. godine, ubijeno je preko 8.000 muškaraca i dečaka. Za njih oko 1.000 se još uvijek traga.

Šta je rečeno za poziv iz Beograda?

Informacije da će studentice nastaviti školovanje u Beogradu javnosti je objavio generalni direktor firme “Sarajevo-gas” Nedeljko Elek na konferenciji za medije 15. jula u Istočnom Sarajevu.

“Biće stipendistice države Srbije i biće im obezbjeđen smještaj u studentskom domu, dok će ostatak finansijskih troškova studija snositi preduzeće Sarajevo- gas”, rekao je Elek.

U prisustvu Eleka na konferenciji za medije bili su i studentice koje su potvrdile da će školovanje nastaviti u Beogradu.

Valentina Vujučić je rekla da je nije moguće da nastave školovanje u Sarajevu i da su sa zadovoljstvom prihvatile Vulinovu ponudu.

Bez odgovora sa nadležnih adresa u Beogradu

Akademija za nacionalnu bezbjednost u Beogradu do objavljivanja ovog teksta nije odgovorila na upit RSE na osnovu kog kriterijuma je donesena odluka da dve studentice budu stipendistice države Srbije.

Na upit RSE nisu odgovorili ni Bezbjednosno-informativna agencija ni Vlada Srbije.

Na pitanje kako komentariše stipendije Srbije studenticama iz Sarajeva, odgovorio je 17. jula šef diplomatije Ivica Dačić.

On je rekao novinarima da je odnos Srbije jasan – da bi svi koji su počinili ratne zločine trebalo da odgovaraju.

Dačić je prije početka svečane sjednice Glavnog odbora svoje Socijalističke partije Srbije rekao i da “sva ta pitanja padaju u vodu” kada se vidi kakva mjesta u društvu u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj imaju oni koji su bili pred Haškim tribunalom.

Potezi Aleksandra Vulina na meti kritika u regionu

Aleksandar Vulin je u regionu od ranije kritikovan zbog odnosa prema ratnim zločinima i ratnim zločincima.

Poznata je njegova izjava da mu je “mnogo više stalo do generala Mladića nego do Nataše Kandić”.

Nataša Kandić je aktivistica koja se bori za suočavanje sa ratnim zločinima.

Kada je u decembru 2015. godine u Nišu sletio general i haški osuđenik Vladimir Lazarević po odsluženju kazne, Vulin je izjavio da se “Srbiji vraćaju njeni najbolji sinovi.”

Lazarević je osuđen u Hagu na 14 godina zbog zločina nad Albancima na Kosovu počinjenih 1999. godine.

Jovana Kolarić iz nevladine Inicijative mladih za ljudska prava ocijenila je za RSE da je Vulinova odluka o školovanju studentica u skladu sa njegovom glorifikacijom osuđenih ili osumnjičenih za ratne zločine tokom 90-ih.

“Nisam sigurna da će bilo ko izvući bilo kakvu pouku iz ovoga, nego naprotiv, te nacionalističke pozicije na kojima se nalaze će ostati zacementirane jer je ovdje takvo ponašanje nagrađeno”, navela je.

“Apsolutno je nedopustivo da se podržava poricanje i negiranje ratnih zločina i slavljenje onih koji su osuđeni ili osumnjičeni za ratne zločine”, dodala je Kolarić.

Kako su reagovali nadležni u BiH?

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo za RSE je rečeno da je policija, nakon više prijava građana, upoznala Tužilaštvo BiH o objavama dvije studentice.

Prema njihovim navodima dežurni tužilac se izjasnio da se događaj kvalifikuje kao krivično djelo izazivanje rasne, vjerske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti.

Veličanje ratnih zločina je prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine krivično djelo.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je za RSE navelo 13. jula da je primilo nekoliko prijava od građana u vezi sa navedenim događajem.

U odgovoru je navedeno da će postupati po zakonskim ovlaštenjima i procedurama.

Dekan Fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Jasmin Ahić izjavio je 13. jula da je pokrenuta procedura za formiranje disciplinske komisije.

U saopštenju za javnost dan ranije je naveo da je primio prijavu o mogućem neadekvatnom ponašanju studentice na društvenim mrežama, te o sadržaju privatne prepiske između studenata.

Studenti ovog fakulteta su održali protest ispred zgrade fakulteta zbog objava njihove dvije kolegice.

Reakcije u Srbiji

Koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina ocijenila je 16. jula da je režim Aleksandra Vučića, “uz široko rasprostranjeni nacionalizam u društvu, od Srbije napravio sigurnu kuću za ratne zločince i njihove simpatizere”.

“Djevojke koje iz Sarajeva dolaze za Beograd upravo su žrtva politike poricanja zločina i slavljenja ratnih zločinaca. Ne smijemo dopustiti da se i dalje širi maligna nacionalistička politika koja na taj način formira mlade ljude”, navedeno je u saopštenju.

Nataša Kandić, aktivistkinja za ljudska prava i osnivačica nevladinog Fonda za humanitarno pravo navela je 16. jula na Twitteru da je “to što je direktor BIA nagradio dvije studentice za veličanje osuđenog za genocid u skladu sa stavovima vlasti i 99 odsto opozicije u Srbiji”.

Omladina opozicione Demokratske stranke (DS) osudila je 16. jula potez direktora Bezbjednosno informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina kao “sraman”.

U njihovom saopštenju je navedeno da je Vulin nagradio dvije studentice “nauštrb drugih studenata koji su marljivo učili i radili”.

Pokret socijalista Aleksandra Vulina je manji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke čiji je doskorašnji lider bio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.