Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Srbija

Brnabić će raspisati nove beogradske izbore, poznat i datum održavanja

Ana Brnabić
Foto: Milos Tesic/ATAImages/Pixsell
Ana Brnabić

Na izborima u decembru vladajuća SNS u prijestolnici je osvojila većinu, ali ne i dovoljno vijećnika da formira vlast, a većinu nije uspjela osigurati u tri pokušaja

Predsjednica srbijanske Skupštine Ana Brnabić kazala je u petak da će za 2. juni raspisati nove izbore za Skupštinu Beograda.

Brnabić je tako potvrdila raniji prijedlog Srpske napredne stranke (SNS) koja je na sastanku odlučila kako bi se izbori za beogradsku Skupštinu mogli ponovno održati 2. juna, a opozicija tvrdi da su izbori održani 17. decembra pokradeni.

Beogradske izbore, po zakonu, raspisuje predsjednik parlamenta, a Brnabić je kazala kako će to učiniti 3. aprila. Na izborima u decembru vladajuća SNS u prijestolnici je osvojila većinu, ali ne i dovoljno vijećnika da formira vlast, a većinu nije uspjela osigurati u tri pokušaja.

Brnabić je kazala kako je vlast pokazala da želi dijalog i predsjednik Srbije je “ponudio ruku opoziciji, ali je ona ostala visjeti u zraku”.

“Sazivat ću kolegije i držim ih da bih napravila prostor za dijalog o svim temama. Mislim da je to u interesu naše zemlje. Živimo u kompleksnoj geopolitičkoj situaciji”, rekla je Brnabić u intervjuu za Radioteleviziju Srbije.

Brnabić je kazala kako joj je žao što je proevropska koalicija odbila učestvovati u konsultacijama o potpredsjednicima i radnim tijelima u Skupštini Srbije te poručila opoziciji da bude opozicija SNS-u a ne Srbiji.

“Vidim kritike kako nismo spremni za dijalog, što je bizarno. Imate poziv da dođete na konsultacije kod predsjednika (Srbije Aleksandra) Vučića, što je njihova obaveza prema glasačima. No ‘Srbija protiv nasilja’ se nije udostojala odgovoriti na te pozive, nisu učestvovali u konsultacijama”, rekla je Brnabić.

Ana Brnabić izabrana je u za predsjednicu srbijanske Skupštine u srijedu, u nastavku burne trodnevne konstituirajuće sjednice koja je, uz uzajamne optužbe i uvrede vladajućih i opozicije, povremeno bila i na rubu fizičkog sukoba.

No OESS-ova misija međunarodnih posmatrača (ODIHR) prethodno je u svom izvještaju o izborima, uz brojne primjedbe, vlastima Srbije uputila 25 preporuka za uspostavu uslova koji bi u budućim izbornim procesima osigurali podjednake uslove za sve učesnike.

Zatraženo je, među ostalim, da se temeljito provjeri i ažurira popis birača, uspostavi pošten i ravnopravan pristup medijima svih učesnika izbora, uz preporuku da u uspostavi tih uslova učestvuju predstavnici vlasti, opozicije i civilnog društva.