Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

nakon zemljotresa

Nadrealan snimak razotkrio građevinski problem u Turskoj

fgfgfg

Muškarci na snimci komentiraju da zgrada nema niti jednu pukotinu ili razbijen prozor

Ne prestaje rasti crna statistika poginulih nakon potresa koji je pogodio Tursku i Siriju. Prema posljednjim podacima, zabilježeno je 33.158 smrtnih slučajeva, a UN je ranije ove sedmice najavio da bi konačan broj stradalih mogao premašiti 50.000 ljudi.

Ogromna šteta i broj žrtava u Turskoj su otvorili pitanje kvaliteta gradnje stambenih objekata, a izvještaj Turskog ministarstva za životnu sredinu i infrastrukturu otprio je da u zemlji čak 50 posto zgrada krši propise gradnje.

Izvođači radova dobivali samo novčane kazne

Turska vlada često “amnestira” ili samo novčano kažnjava građevinske kompanije koje nisu usvojile potrebne dozvole i certifikate za izgradnju. Pelin Pinar Giritliogl, šef tehničke komore u Istanbulu, kaže da je gotovo 75.000 zgrada pogođenih potresom u deset turskih provincija dobilo takve “amnestije”.

Dužnosnici u Turskoj rekli su u nedjelju da je izdano 113 naloga za hapšenje u vezi s izgradnjom zgrada koje su se u ponedjeljak srušile u potresu, a možda nisu trebale da su se poštivali sigurnosni standardi, prenosi BBC.

Turska policija već je privela najmanje 12 osoba, uključujući građevinske poduzetnike, jer su se rušile zgrade koje su trebale podnijeti potres. Agencija Reuters prenosi da je potpredsjednik Fuat Oktay rekao noću na nedjelju da je 131 osoba do sada identificirano u lancu odgovornosti za nesavjesnu gradnju.

Domino zgrada

Kako izgleda takva nesavjesna gradnja u praksi, otkrio je upravo potres te snimka koju je objavio turski medij Sabah. Na snimci se može čuti kako dva muškarca u nevjerici komentiraju zgradu koja je nagnuta unazad jer – nema temelj!

Snimka u trajanju od 40 sekundi prikazuje zgradu od pet katova koja, istina, nije srušena u potresu, već nagnuta poput domino kocke i kao takva, neupotrebljiva za stanovanje.

Muškarci na snimci komentiraju da zgrada nema niti jednu pukotinu ili razbijen prozor.

“Ne mogu vjerovati, pogledajte ovo”, kaže jedan od njih dok se kamera približava nagnutoj zgradi koja je, otkriva snimka, izgrađena bez temelja.

Sagovornici Sabaha kažu da se riječ o metodi gradnje pod nazivom “generalna podna obloga” koja je napravljena toliko površno da je uzrokovala ovaj zastrašujući prizor.

Ovaj bizaran prizor pokazuje koliko je nužno provesti geotehničke studije, koje se u Turskoj provode samo kada su u pitanju visoke zgrade.

“Nužda je drastična promjena mentaliteta”

Međutim, postoji i jedan okrug u turskom gradu Hataju, koji je ostao netaknut tokom potresa. U pitanju je okrug Erzin, a gradonačelnik Ökkeş Elmasoğlu za medije je izjavio da “nije napravio nikakve ustupke po pitanju gradnje u svoje ime”.

“Unatoč tome, bilo je ljudi koji su to učinili. Nemamo dovoljno kadrova za ovo. Prijavili smo to tužiteljstvu”, kazao je gradonačelnik za turski Hurijet. Dodao je da je nužna drastična promjena mentaliteta u Turskoj:

“Potrebna nam je potpuna promjena mentaliteta i odlučni koraci da osiguramo rušenje objekata, ako je potrebno, a ne da čekamo državu da napravi prvi korak kada imamo lošu strukturu građevine. Ako su geološke studije dobro napravljene i ako se poštuju propisi, mislim da ni sprat nije bitan. Naravno, ni meni se ne sviđa gradnja horizontalnih konstrukacija.”

Okrug Erzin ima populaciju od 42.ooo stanovnika, i jedna je od deset provincija pogođenih potresom međutim, osim nekoliko oštećenih džamija, niti jedna zgrada nije stradala u potresu.