Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Nužna oprezna vožnja na putevima u BiH zbog poledice, na snazi zimski uvjeti

poledica-na-putu

Na pojedinim dionicama u Bosni i Hercegovini, posebno u višim predjelima mjestimično ima ugaženog snijega, a zbog niskih temperatura na svim pravcima prisutna je poledica, javlja Anadolu Agency (AA).

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta na snazi je zabrana saobraćaja za vozila preko 3,5 t na regionalnom putu R-419 Mihalji-Blidinje.

Iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) navode da su na snazi zimski uvjeti za vožnju, pa u skladu s tim dolazi do zabrane saobraćaja priključnim vozilima na planinskim prevojima gdje je kolovoz zasniježen, do stvaranja uvjeta za sigurno saobraćanje.

Također u slučaju potrebe, autobusi i teretna vozila moraju imati lance na pogonskim točkovima na planinskim prevojima.

Ekipe putne operative nalaze se na terenu, ali je, zbog niskih temperatura na pojedinim dionicama usporeno djelovanje posipnog materijala. Vozačima se savjetuje da vožnju prilagode trenutnim uvjetima i stanju na putevima, te da na put ne kreću bez zimske opreme.

Na autoputu A-1 dionici Sarajevo zapad-Lepenica zbog aktivnog klizišta na lokalitetu Ban Brdo, saobraćaj je u tunelu Igman, kao i na mjestu radova, preusmjeren iz vozne u preticajnu traku.

Na graničnim prelazima ne čeka se duže od 30 minuta.

Povodom Dana nezavisnosti BiH večeras do ponoći na području FBiH zabranjen je prevoz eksplozivnih materija.

U strukturi uvoza voća i povrća u BiH, koji je prošle godine iznosio 346 miliona KM, 15 odsto se odnosi na banane, šest odsto na svježe jabuke, pet odsto na svježe kruške, četiri odsto na svjež paradajz, po tri odsto na svjež limun, svježe paprike, pasulj i prženi krompir, a po dva odsto na oljušteni orah i kuvani i smrznuti krompir.

Prema analizi uvoza i izvoza poljoprivrednih proizvoda za prošlu godinu za sektor voća i povrća koju su uradili Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH i USAID/Švedska Projekat razvoja tržišne poljoprivrede, ako se izuzme uvoz tropskog voća, BiH je prošle godine najviše uvezla svježih jabuka i to u vrijednosti od 20 miliona KM.

Svježih krušaka je uvezeno u vrijednosti od 17 miliona KM, svježeg paradajza 13 miliona KM, a po 10 miliona KM svježe paprike i prženog krompira.

Iz Italije je uvezeno voća i povrća u vrijednosti od 48 miliona KM, Srbije 44 miliona KM, 39 miliona KM iz Holandije, 35 miliona KM iz Turske, 30 miliona KM iz Hrvatske, 27 miliona KM iz Slovenije, 15 miliona KM iz Makedonije, iz Poljske 14 miliona KM, a iz NJemačke sedam miliona KM.

Iz STK napominju da je u BiH prošle godine uvezena velika količine voća i povrća po veoma niskim cijenama, što dovodi u pitanje kvalitet takvih proizvoda, te naglašavaju da bi pravilnik o tržišnim standardima za voće i povrće, na čije usvajanje se čeka već nekoliko godina, zaštitio domaće potrošače i proizvođače.