Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Šume su ključ za opskrbu planete pitkom vodom

sume – voda

Ovogodišnji Međunarodni dan šuma je, prema odluci Foruma o šumama Ujedinjenih naroda – UNFF i kolaborativnih partnera za šume, posvećen temi “Šume i vode”, s ciljem podizanja svijesti o tome kako su šume ključ za opskrbu planete pitkom vodom, koja je neophodna za život.

S tim u vezi, istaknuto je sedam glavnih poruka i to:

– Vodna područja i močvare pod šumama osiguravaju 75% dostupne vode za piće u svijetu za potrebe u domaćinstvu, poljoprivredi, industriji i ekologiji

– Oko trećine najvećih gradova u svijetu opskrbljuje se vodom za piće, u velikoj mjeri, direktno iz zaštićenih područja koja su pokrivena šumom. Gradovi poput Mumbaija, Bogote i New Yorka ovise o šumama kad je u pitanju vodoopskrba. Ovaj broj će se povećavati s ekspanzijom urbanih centara u pogledu površine i broja stanovnika.

– Skoro 80% svjetske populacije – svaka osma osoba – izloženo je visokim rizicima nestašice vode, posebice u sjevernoj i južnoj Africi, južnoj i središnjoj Aziji.

– Šume su prirodni filteri voda – šume smanjuju eroziju tla, smanjuju sedimente u vodnim tijelima i filtriraju zagađivače voda u šumskoj stelji.

– Klimatske promjene mijenjaju ulogu šuma s obzirom na reguliranje vodotoka i utječu na raspoloživost vodnih resursa – Šume se nalaze na samom pročelju smanjenja učinaka klimatskih promjena.

– Poboljšanjem gospodarenja vodnim resursima povećava se i ekonomska dobit.

– Šume imaju ključnu ulogu u podizanju i jačanju otpornosti – kada se održivo gospodari, šume mogu znatno doprinijeti smanjenju erozije tla i rizika od odrona i klizišta, prirodnih katastrofa koje mogu poremetiti izvor i opskrbu vodom za piće. Šume štite i obnavljaju područja sklona degradaciji tla i eroziji u višim područjima.

Uprkos neprocjenjivim ekološkim, socijalnim i zdravstvenim dobitima koje daju šume, krčenje šuma i dalje predstavlja alarmantni problem u cijelom svijetu u kojem se svake godine uništi oko 13 miliona hektara šume. 12-20% emisija stakleničkih plinova u svijetu nastaje kao rezultat krčenja šuma, čime se direktno pogoršava problem klimatskih promjena. Šume igraju glavnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena osiguravajući ravnotežu kisika, ugljen-dioksida i vlažnosti u zraku.

“U Federaciji Bosne i Hercegovine kontinuirano se radi na rješavanju problema u ovoj važnoj oblasti, prije svega na njenom zakonskom uređenju, imajući u vidu značaj šuma i šumarstva, te činjenicu da se šume i šumska zemljišta prostiru na oko 50% ukupne površine Federacije BiH, pri čemu se ukupna zaliha svih državnih šuma procjenjuje na 167.057.580 m3, sa prosječnom zalihom od oko 204,7 m3/ha. Odnos državnih i privatnih šuma je 82:18%.”