Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Opasnost po ljude i prirodu

Širenje kancerogenih materija: Hoće li u BiH biti otvoren prvi rudnik litijuma u Evropi?

lopare
Foto: Screenshot/ YouTube

“Priroda ne poznaje ni antitetske ni gradske ni bilo kakve druge granice. Lopare i Tuzla su grad jedan do drugog. Lopare, Tuzla, Čelić, Bijeljina, Kalesija će imati sve negativne posljedice u slučaju izgradnje rudnika litijuma”, kaže Adi Selman iz “Karton revolucije”

Najava otvaranja rudnika litijuma u Loparama privukla je pažnju građana i aktivista ovog kraja. Ekolozi, aktivisti, građani te brojni stručnjaci – ukazali su na sve opasnosti po život ljudi i prirode – koje bi sa sobom donijelo otvaranje. Bio bi to prvi ovakav rudnik na području Evrope.

Istraživanja o bogatstvu litijuma na dijelu planine Majevice koja spaja Lopare, Tuzlu i Čelić pokazala su veoma bogato postojanje ove rude. Istraživanja su odavno završena, ali bez ikakvog znanja javnosti o tome. Sada kada je javnost saznala da bi 2026. godine Švicarska kompanija mogla dobiti koncesiju o iskopavanju opasnog litijuma, žele stati u kraj takvim namjerama stranih investitora.

-Mi smo protiv da budemo robovi stranih kompanija koje će nama ostavljati spaljenu zemlju. To je jako važno da znate i jako je važno da znate da priroda ne poznaje ni antitetske ni gradske ni bilo kakve druge granice. Lopare i Tuzla su grad jedan do drugog. Lopare, Tuzla, Čelić, Bijeljina, Kalesija će imati sve negativne posljedice u slučaju izgradnje rudnika litijuma – kaže za BHRT Adi Selman iz “Karton revolucije”.

-Ko će pomoći svim ljudima koji će stradati od litijuma. Jer će litijum izazvati mutagene, izazvat će rak kod ljudi, razne tipove raka. Ne samo kod ljudi, već i kod životinja i biljaka – kaže Dalibor Balian, profesor Šumarskog fakulteta UNSA-e.

Prije dvije godine protiv rudnika litijuma izborili su se stalnim protestima i ekološkim borbama građani Srbije. Kažu nije bilo jednostavno. Zato žele pomoći osviještenim građanima BiH da sačuvaju svoja prirodna bogatstva i spriječe širenje kancerogenih materija. Ističu da regiju ništa tako ne može ujediniti kao zemlja, zrak i voda.

-Mi moramo da stanemo i da se borimo protiv ovog zla. U suprotnom, mi nismo zaslužili da živimo na ovom prelijepom prostoru koji se zove Balkan. I ključna riječ je pobuna. Da se borimo i pravnnim sredstvima, ako treba i barikadama. U suprotnom ništa nam drugo ne preostaje osim da nestanem – kaže Aleksandar Jovanović Ćuta, Ekološki ustanak “Srbija protiv nasilja”.

Rudnik litijuma bi bio jedinstven rudnik u Evropi. Tamo gdje ovakav rudnik postoji, primjerice u Australiji, pustinja je. U rasponu od nekoliko stotina kilometara nema nikavog života. A kod nas bi, ovdje između Tuzle i Lopara, rudnik bio naslonjen na poljoprivredne usjeve, voćnjake, rijeke, na Rudnik Soli, ali i prije svega na općine i gradove u kojima živi nekoliko stotina hiljada ljudi.