Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

predsjednik turske

Erdogan ima novi uslov za puštanje Švedske u NATO: “Čekamo to 50 godina”

Foto: Screenshot/YouTube

Pristupanje Finske NATO-u odobreno je u aprilu, no Turska i Mađarska još moraju odobriti pristupanje Švedske

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u ponedjeljak je rekao da bi Evropska unija trebala otvoriti put pristupanja Turske u Uniju prije nego Turski parlament odobri pristupanje Švedske u NATO.

Tursko pristupanje EU-u zamrznuto je godinama. Pristupni pregovori počeli su 2005. kada je Erdogan prvi put bio premijer, piše Reuters, a prenosi Hina.

Odnosi između Ankare i država članica EU-a pokvarili su se prije nekoliko godina, posebno nakon neuspjelog pokušaja državnog udara u Turskoj 2016, ali od tada su se prilično popravili. EU zavisi od pomoći Ankare, u prvom redu u pogledu migracija.

Neočekivano promijenivši pristup, Erdogan je u ponedjeljak povezao turski pristanak za pristupanje Švedske u NATO s ulaskom Turske u EU.

“Otvorite put Turskoj u EU”

“Pozivam odavde one zemlje zbog kojih Turska čeka na vratima Evropske unije više od 50 godina”, rekao je Erdogan, govoreći uoči polaska na samit NATO-a u Vilniusu.

“Kao prvo, otvorite put Turskoj u Evropsku uniju i mi ćemo tada otvoriti put Švedskoj, kao što smo i Finskoj”, rekao je, dodajući da će taj poziv ponoviti na samitu.

Švedska i Finska podnijele su zahtjev za članstvo u NATO-u prošle godine, odustavši od dugogodišnje vojne neutralnosti, zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Pristupanje Finske NATO-u odobreno je u aprilu, no Turska i Mađarska još moraju odobriti pristupanje Švedske.

Ankara tvrdi da Švedska nije učinila dovoljno protiv ljudi koje ona smatra teroristima, uglavnom pripadnika zabranjene Kurdistanske radničke stranke (PKK) koju Turska, EU i SAD smatraju terorističkom organizacijom.

Stigao odgovor

Evropska komisija je, međutim, brzo odbacila ideju da su pristupanje EU i članstvo u NATO-u povezani, insistirajući da su ta dva procesa odvojena i da se ne dešavaju paralelno.

“Evropska unija ima veoma strukturiran proces proširenja, sa vrlo, vrlo jasnim nizom koraka koje moraju preduzeti sve zemlje kandidati, pa čak i one koje žele da postanu zemlje kandidati”, rekla je Dana Spinant, zamjenica glavnog glasnogovornika Evropske komisije.