Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

uskoro glasanje

Hoće li SAD dobiti novu državu u svom sastavu?

sad-amerika-zastava

Portoriko koji ima oko 3,3 miliona stanovnika i visok nivo siromaštva, postao je američka teritorija 1898. godine. Aktivisti su se decenijama zalagali za veće samoopredjeljenje uključujući državnost

Građani Portorika bi mogli danas da se pomaknu korak bliže referendumu o tome da li ostrvo treba da postane američka država, nezavisna država ili da ima neku drugu vrstu vlade nakon glasanja Predstavničkog doma američkog Kongresa o prijedlogu zakona kojim se pravno uređuje ovaj proces. Odbor Predstavničkog doma prethodnog dana odobrio je Prijedlog zakona o statusu Portorika, čime se otvara put za glasanje u cijelom domu, javljaju novinske agencije.

U prijedlogu se iznose uslovi za referendum kao i tri potencijalna statusa samouprave – nezavisnost, da postane američka država ili suverenitet sa slobodnim udruživanjem sa SAD. Treći oblik je na snazi u Mikroneziji, Palauu i Maršalskim ostrvima.

Portoriko koji ima oko 3,3 miliona stanovnika i visok nivo siromaštva, postao je američka teritorija 1898. godine. Aktivisti su se decenijama zalagali za veće samoopredjeljenje uključujući državnost.

Održano je šest referenduma na tu temu od 1960-ih ali rezultati nisu bili obavezujući. Samo Kongres može da odobri državnost ostrva.

“Nakon 124. godine kolonijalizma Portorikanci zaslužuju fer, transparentni i demokratski proces da konačno riješe pitanje statusa”, rekla je preko Twitera predstavnica Nydia Velaskez, demokrata i jedan od nosilaca prijedloga zakona.

Građani tog karipskog ostrva su Amerikanci ali nemaju predstavnike koji glasaju u Kongresu, ne mogu da glasaju na predsjedničkim izborima, ne plaćaju savezne poreze na dohodak zarađen na ostrvu. Oni nemaju ni mogućnost za učestvovanje u nekim američkim saveznim programima kao drugi državljani SAD.

Ako prijedlog zakona prođe u Predstavničkom domu biće potrebno da dobije 60 glasova u gotovo jednako podjeljenom Senatu i potpis predsjednika Joa Bidena.

Taj akt ima podršku predstavnika Kongresa u obje stranke i portorikanskih zvaničnika.

Međutim vrijeme ističe, pošto članovi Kongresa imaju pun dnevni red uoči odmora krajem iduće sedmice. Novi Kongres sa Predstavničkim domom koji će kontrolisati republikanci će položiti zakletvu 3. januara kada bi zakonodavni proces morao da počne ispočetka.